Lockheed U-2

Kısaca: Lockheed U-2 (Çağırılma Adı:Dragon Lady-''Türkçe:Ejderha Kadın'') tek kişilik, tek motorlu, yüksek irtifa keşif uçağıdır. ...devamı ☟

Lockheed U-2
Lockheed U-2

Lockheed U-2 (Çağırılma Adı:Dragon Lady-Türkçe:Ejderha Kadın) tek kişilik, tek motorlu, yüksek irtifa keşif uçağıdır.

Tasarımı efsanevi "Kelly" Johnson tarafından yönetilen bir ekipçe yapılmıştır. Uzun ve geniş kanatları ona planör benzeri bir karakteristik verir. Çok değişik tiplerde kamera ve algılayıcılar taşıyabilir. Ancak bu uçak alışılmışın dışındaki iniş karakteristikleri nedeniyle zor bir uçak olarak kabul edilebilir. Görevi nedeniyle yüksek irtifalarda uçması gerektiğinden pilotun devamlı olarak basınçlı giysi giymesi gerekir. U-2, CIA olarak adlandırılan Merkezi Haberalma Örgütü, ABD Hava Kuvvetleri (USAF) ve diğer malzeme üreticiler arasındaki iyi bir işbirliği neticesi ortaya çıkmıştır. U-2'nin topladığı bilgiler ABD haber alma servisi açısından devrim değerinde olmuş ve Sovyet tehlikesinin analize edilmesini sağlamıştır.

1960'ta ABD'li pilot Gary Powers tarafından kullanılan bir U-2, Peşaver (Pakistan)'daki hava üssünden kalkıp Sovyet toprakları üzerinde, Sverdlovsk civarında düşürülmüş ve U-2 Krizi'ne yol açmıştır.

} } }

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.