Lokman veya Lokman Hekim (حکیم لقمان), Kur'an'da ve islam anlatılarında bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim'in İslam'a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla beraber İslam alimlerinin genel görüşü peygamber olmadığı yönündedir .

LOKMAN (türkçe) anlamı
1. (Arapça) Erkek ismi 1. Eski kavimlerde
2. ahlaki öğütler veren hekim. 2. Kur'an-ı Kerim'de bir sure adı.

Lokman hakkında detaylı bilgi

Şarkı Sözleri

Kubat tarafından söylenen lokman adlı şarkının sözleri.

hele bakın şu yarimin bana ettiği işlere
her yanımdan hançer gibi
zülüflerin saplıyor

kaşı derman göz üstünde
gözü ferman lokman bile,
hekim bile düşer derde

ayrılık var diye gelir
bölük bölük şu turnalar

aman lokman, canım lokman
ayrılmışa ilaç nedir?
şu yaralar öldürmeden
bize melhem getir lokman.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Lokman Hekim

Lokman Hekim, Kuran`da da bahsi geçen efsanevi doktor. Ölümsüzlük iksirini (Ab-ı hayat) keşfettiği ve bir köprüden geçmekteyken düşürüp kaybettiği rivayet edilir.

Lokman Suresi

Lokman Suresi, Kur`an-ı Kerim`in otuz birinci sûresi.Mekke döneminde inmiştir. 34 âyettir.

Lokman (kişi)

Lokman veya Lokman Hekim, Kur`an`da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi.

Hazreti Lokman

Lokman veya Lokman Hekim (حکیم لقمان), Kur'an'da ve islam anlatılarında bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim'in İslam'a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla beraber İslam alimlerinin genel görüşü peygamber olmadığı yönündedir .

Lokman Akyıldız

Lokman Akyıldız (d. 1 Eylül 1989, Sürmene, Trabzon), Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Eyüpspor'da oynamaktadır.

Lokman Gör

Lokman Gör (d. 15 Aralık 1990 Rize), Süper Lig takımlarından Ankarapor'da forma giyen futbolcu.

Lokman Çağırıcı

1965 yılında Giresun’un Bulancak ilçesinde dünyaya gelen Lokman ÇAĞIRICI, 1978 yılında Bağcılar Mahmutbey Mahallesi’de ikamet etmeye başladı.1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.Büyükdoğu Dergisinde Çalıştı.

Lokman Ayva

11 yaşındayken menenjitten görme kabiliyetimi kaybettim. 5 yıl aradan sonra eğitime devam imkanı buldum. 1985 yılında Türkiye Sakat gençliğini temsilen, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile Avrupa Konseyi toplantılarına katıldım.

Nakkaş

Nakkaş Bir meslek ismi olup renkli resim ve tezyinat yapan sanatkara verilen ad. Ressamlara, minyatürcülere, genellikle duvar resmi yapan ustalara, süsleme sanatkarlarına bu ad verilir. Nakkaş, daha çok kitap resimleri yapan sanatkara sıfat olmuştur. Nakkaş: İpek, ibrişim, renkli tire ...

Sebe' Suresi

Kur`an-ı Kerim`in on otuz dördüncü suresi.

Ahlak

Belli bir toplumun belli bir döneminde bireysel ve toplumsal davranış kurallarını saptayan ve inceleyen bilim... Bir insanın yaradılışı gereği gerçekleştirdiği davarnış'ı dilegetiren Arapça hulk sözcüğünün çoğulu olan ahlak terimi, huy, seciye, mizaç anlamlarını çoğul ...

Amentü

AMENTÜ İman etmek için inanılması lazım olan esaslar. İman esaslarını kendinde toplayan kelime veya söz. İmanlı olmanın altı şartı. Amentü kelimesinin lügat manası: "İman ettim, tasdik ettim, güvendim" demektir. Amentü’de bildirilen altı şeyin manalarını bilip, ...