--}}

Louis Bonaparte'in 18 Brumaire'i

Louis Bonaparte'in 18 Brumaire'i (Almanca: Der 18te Brumaire des Louis Napoleon), Karl Marx tarafından Aralık 1851 - Mart 1852 tarihleri arasında yazılmıştır. İlk defa New York'ta Almanca basılan Die Revolution aylık dergisinde yayımlanmıştır.

Louis Bonaparte`in 18 Brumaire`i, Karl Marx tarafından Aralık 1851 - Mart 1852 yılları arasında yazılmıştır. İlk defa New York`ta Almanca basılan ``Die Revolution`` aylık dergisinde yayımlanmıştır. Daha sonraki basımlarında ``Louis Bonaparte`in 18 Brumaire`i`` olarak adlandırılmıştır.

Bir sosyal ve politik tarihçi olarak Marx`ın, tarihsel materyalist bakış açısıyla güncel olayları nasıl analiz ettiğini göstermesi açısından önemlidir. 3. Napolyon`un gerçekleştirdiği darbeyi, amcası Napolyon Bonapart`ın daha önceden gerçekleştirdiği darbeyle kıyaslar ve daha sonra popüler olacak şu cümleyi yazar: "``Hegel, bir yerde, şöyle bir gözlemde bulunur: bütün tarihsel büyük olaylar ve kişiler, hemen hemen iki kez yinelenir. Hegel eklemeyi unutmuş: ilkinde trajedi, ikincisinde komedi olarak.``" (ilkinde Napolyon Bonapart kastedilir, ikincisinde de 3. Napolyon).

Marx`ın bireyin tarihteki rolünü gösteren ifade de bu çalışmada yer alır: "``İnsanlar kendi tarihlerini kendileri yaparlar, ama kendi keyflerine göre, kendi seçtikleri koşullar içinde yapmazlar, doğrudan veri olan ve geçmişten kalan koşullar içinde yaparlar.``"

Ayrıca bakınızDış bağlantıKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Louis Bonaparte'in 18 Brumaire'i
Louis Bonaparte'in 18 Brumaire'i