Louise Brooks

Louise Brooks olarak bilinen Mary Louise Brooks (14 Kasım 1906 - 8 Ağustos 1985), profesyonel 1920'ler ve 1930'larda Amerikalı bir sinema oyuncusu ve dansçıydı. Bugün bir Caz Çağı ikonu ve kariyerinin başlarında popülerleşmesine yardımcı olduğu bob saç stili nedeniyle sineklik seks sembolü olarak kabul ediliyor.

Brooks, on beş yaşında kariyerine dansçı olarak başladı ve Denishawn School of Dancing and Related Arts ile turneye çıktı ve burada Ted Shawn ile birlikte sahne aldı. Kovulduktan sonra, George White's Scandals'da koro kızı olarak ve New York'taki Ziegfeld Follies'de yarı çıplak bir dansçı olarak iş buldu. Follies'de dans ederken Brooks, Paramount Pictures'ın yapımcısı Walter Wanger'in dikkatini çekti ve stüdyoyla beş yıllık bir sözleşme imzaladı. Beggars of Life'da (1928) kahramanın rolünü üstlenmeden önce çeşitli Paramount filmlerinde yardımcı rollerde rol aldı. Bu süre zarfında, aktris Marion Davies'in samimi bir arkadaşı oldu ve San Simeon'daki Hearst Kalesi'nde basın baronu William Randolph Hearst'ün seçkin sosyal çevresine katıldı.

Hollywood filmlerindeki vasat rollerinden memnun olmayan Brooks, 1929'da Almanya'ya gitti ve onu uluslararası bir şöhrete götüren üç uzun metraj filmde rol aldı: Pandora's Box (1929), Diary of a Lost Girl (1929) ve Miss Europe (1930); ilk ikisi G. W. Pabst tarafından yönetildi. 1938'de on yedi sessiz filmde ve sekiz sesli filmde rol aldı. Oyunculuktan emekli olduktan sonra maddi sıkıntıya düştü ve ücretli eskort oldu. Gelecek yirmi yıl boyunca alkolizm ve intihar eğilimleriyle mücadele etti. 1950'lerde sinemaseverler tarafından filmlerinin yeniden keşfedilmesinin ardından, münzevi bir Brooks film kariyeri hakkında makaleler yazmaya başladı; anlayışlı denemeleri büyük beğeni topladı. Anı kitabı Lulu, 1982'de Hollywood'da yayınlandı. Üç yıl sonra 78 yaşında kalp krizinden öldü.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.