Luigi

Luigi (Japonca: ルイージ Ruīji), Nintendo'nun Mario video oyunu serisinde bulunan bir kurgusal karakterdir. Shigeru Miyamoto tarafından yaratılan Luigi, Nintendo'nun maskotu Mario'nun biraz daha genç ama daha uzun erkek kardeşi olarak belirtilir ve Mario serisindeki birçok oyunda, genellikle ağabeyinin yardımcısı olarak görünür.

Luigi ilk olarak 1983 Game & Watch'ın 'Mario Bros.' oyununun ikinci oyuncu tarafından kontrol edilen karakter olarak ortaya çıktı ve bu rolü Mario Bros. arcade oyunu, Super Mario Bros., Super Mario Bros. 3, Super Mario World ve diğer oyunlar takip etti. Birincil karakter olarak mevcut olduğu ilk oyun Super Mario Bros. 2 idi. 2. Daha yeni görünümlerde Luigi'nin rolü, Mario Party ve Mario Kart serisi gibi yan ürünlerle giderek daha fazla sınırlı hale geldi, ancak 1990 LCD kol saati oyunu Luigi's Hammer Toss, 1993'te NES için Mario is Missing, 2001'de GameCube'da Luigi's Mansion, 2013'te Nintendo 3DS için Luigi's Mansion 2, 2013'te Wii U için Dr. Luigi ve New Super Luigi U'da, 2015'te arcade için Luigi's Mansion Arcade ve 2019'da Nintendo Switch için Luigi's Mansion 3 olmak üzere yedi kez başrolde yer aldı. Bu oyunların yedisinde de ana karakterdir çünkü genellikle serinin ana kahramanı Mario'nun kurtarılması gerekmektedir. Luigi, NES ve Super NES oyunlarına dayanan üç DiC TV dizisinin her bölümünde de yer aldı.

Başlangıçta Mario'nun kırmızı yerine yeşil renk şemasıyla bir palet takası olarak geliştirilen Luigi, o zamandan beri kendine ait bir kişilik ve stil geliştirdi. Mario serisindeki rolü ilerledikçe Luigi, kardeşinden daha uzun ve daha ince, fiziksel olarak farklı bir karaktere dönüştü. Nintendo, karakterin varlığının otuzuncu yıldönümünü anmak için Mart 2013-2014 dönemini "Luigi Yılı" olarak adlandırdı. Buna bağlı olarak, 2013'te piyasaya sürülen Luigi's Mansion 2, Mario & Luigi: Dream Team, Dr. Luigi ve New Super Mario Bros. U için seviye paketi olan New Super Luigi U gibi oyunlar ile Luigi'yi vurguladı. 'Mario Bros. oyununun Luigi Bros. adlı açılabilir bir Luigi temalı versiyonu da Super Mario 3D World oyununa dahil edildi.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.