Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Harry Potter serisinin kurgusal gizli bir örgütüdür.

Lupin

Düzenle|Haziran 2007 Lupin, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter roman serisinin karakterlerinden.

Lupin çocukken Fenrir Greyback tarafından ısırıldığı için kurtadam olmuştu. Ailesi herşeyi denedi ama o zamanlar bunun çaresi yoktu. Prof. Snape`in yaptığı Kurtboğan İksiri ile güvenli bir hale gelebiliyordu. Fakat bu yeni bir buluştu.

Bu buluştan önce Lupin her dolunayda canavarlaşıyordu. Dumbledore gerekli önemleri alarak Lupin`in Hogwarts`ta okuyabilmesini sağladı. O geldiği yıl Şamarcı Söğüt dikildi ve onun Hogsmeade`deki Bağıran Baraka`ya ulaşabilmesi için Söğüt yanından girişi olan gizli geçit yapıldı. Her dolunayda Lupin okuldan bu geçit ile Bağıran Baraka`ya getirilir ve dönüşümünü tamamlaması sağlanırdı. Hogwarts`ta ders verdiği zamanlarda Böcürt`ler konusunu anlatırken karşısındaki kişinin en çok korktuğu şeye bürünen bu yaratıklar Lupin`i gördükleri zaman dolunay şekline dönüşürlerdi. Şamarcı Söğüt, dönüşümde Kurtadam ile kimsenin karşılaşmamasını sağlardı.

Kurtadama dönüşmek çok acı verir ve bu dönüşümde insanları ısırmak ister. Bağıran Baraka`da kimseyi ısıramayan Lupin (Kurtadam) kendini ve eşyaları ısırır, tırmalardı. Bundan dolayı çıkan sesleri, gürültüyü ve çığlıkları köylüler vahşi ruhlardan ötürü duyduklarını sanıyorlardı. Lupin`in en çok korktuğu şey en iyi arkadaşlarını Animagus olduğu için kaybetmekti. Kurtadamlar sadece insanlar için tehlikelidir. Bu yüzden en çok sevdiği arkadaşları uzun uğraşlar sonucunda animagus oldular.Hogwarts`ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin üçüncü öğretmenidir. Hogwarts Ekspresi`nde Harry ile aynı kompartmandaydı ve Harry`yi Ruh Emici`lere karşı korudu. James Potter`ın en iyi arkadaşlarından ve Çapulcu Haritası`nın dört yaratıcısından biridir. Kendi dönemlerinde; 5. sınıfta sınıf başkanlığı da yapmıştır. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma eğitiminde babadan oğula geçen sisteme inanır. Yıl sonunda ailelerden gelecek baskılardan korktuğu için istifa etmiştir.

Severus Snape`in kazayla ağzından Lupin`in kurtadam olduğunu kaçırmasıyla birlikte okuldan istifa etmesine rağmen Lupin Severus`a karşı hiç bir şey hissetmez. Fakat yinede okulda ders verdiği dönemlerde yapmış olduğu Kurtboğan İksiri sayesinde de dolay dönemlerini acısız geçirdiğini de unutmaz.

Okuldaki döneminden sonra Dumbledore`un Kurtadamlar arasında bir casusa ihtiyacı olması üzerine yeraltında onlarla birlikte yaşamaya başladı. Çünkü Kurtadamlar Voldemort tarafında yer alıyorlardı.

Önceleri kurtadamların büyücüler arasında yaşamasından dolayı taşıdığı izler yüzünden Lupin`i kabul etmeleri oldukça zor oldu. Çünkü kurtadamlar sadece yiyecek için normal insanların yanlarına yaklaşıyorlardı. Voldemort yönetiminde daha iyi bir hayatlarının olacağını düşündükleri için de destekliyorlar.Kaynaklar

Vikipedi

lupin

i. acı bakla

lupin

Fransızca lupin kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] acıbakla, yahudibaklası

lupin

Fransızca lupin kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. lupin, any of a number of leguminous plants which bear tall clusters of flowers in a variety of colors (also lupin)

lupin

n. any of a number of leguminous plants which bear tall clusters of flowers in a variety of colors (also lupine) n. lupin, any of a number of leguminous plants which bear tall clusters of flowers in a variety of colors (also lupin)

lupin

İngilizce lupin kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. lupino, altramuz (planta)

lupin

İngilizce lupin kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. lupin, plantes herbarcées dont différentes espèces sont cultivées comme fourrage, engrais vert ou plantes ornementales

lupin

İngilizce lupin kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Lupine (Gewächs)

lupin

İngilizce lupin kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. lupino (pianta)

lupin

İngilizce lupin kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. tremoço, tipo de planta

lupin

İngilizce lupin kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. lupine (plant)

lupin

Fransızca lupin kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(botanique) lupine (m/f)

lupin

Fransızca lupin kelimesinin Almanca karşılığı.
n. lupine

lupin

Fransızca lupin kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(botanique) lupino (m)

lupin

Fransızca lupin kelimesinin Portekizce karşılığı.
(botanique) tremoceiro (m)

lupin

Fransızca lupin kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(botanique) lupino (m)

İlgili konuları ara

Yanıtlar