Mönchengladbach

Mönchengladbach,(IPA: [mœnçənˈglatbax]) eskiden Münchengladbach, Almanya'nın batı kesimindeki Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde (Land) bir kent.

Mönchengladbach

thumb|right|Mönchengladbach kentinin flaması

Mönchengladbach, eskiden Münchengladbach, Almanya`nın batı kesimindeki Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde (Land) kent.

Tarihçe

972`de kurulan bir Benedikten manastırının çevresinde gelişti ve bu nedenle "keşişlerin Gladbach`ı" anlamına gelen Mönchengladbach adını aldı. 1929`da hemen güneyindeki Rheydt ve Odenkirchen`le birleşerek Gladbach-Rheydt adını aldı ve bu statüsünü 1933`e değin korudu. Rheydt, 1975`te Mönchengladbach`a katıldı. Nüfusu, 30 Haziran 2005 itibariyle 261.645`dir.

Görülmeye değer yerleri

Kentin önemli tarihsel yapıları arasında 13. yüzyıldan kalma romanesk katedral, bugün belediye binası olarak kullanılan barok üsluptaki Benedikten manastırı (1663), Rheindahlen`deki romanesk bölge kilisesi ve semtindeki 12. yüzyıldan kalma manastır kilisesi sayılabilir.

Eğitim

Kentte felsefe ve ilahiyat eğitimi veren Fransisken Duns Scotus Akademisi, tekstil mühendisliği ve ziraat yüksekokulları ile bir iktisat okulu vardır. Kent koro topluluklarıyla ünlüdür. Ünlü bir dokumacıhk merkezi olan Mönchengladbach`ta dokumacılık sanayisi alanında araştırmalar yapan Alman Araştırma Enstitüsü etkinlik gösterir. Belediye müzesinde Kopt dokuma ürünleri koleksiyonu sergilenir.

Ekonomi

Demir, makine ve kağıt sanayileri kent ekonomisinde önemli yere sahiptir. Kent Avrupa`nın ortakuzey kesimindeki NATO kuvvetlerinin karargahıdır.

Mönchengladbach doğumlu ünlüler

Mönchengladbach ile bağlantılı diğer ünlüler

Bağlantılar}

Kaynaklar

Vikipedi

Mönchengladbach

Fransızca Mönchengladbach kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Mönchengladbach, city located in Germany

Mönchengladbach

Almanca Mönchengladbach kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. monchengladbach

İlgili konuları ara

Yanıtlar