Şeyh Mübarek Bin Sabah Al-Sabah Paşa (1837 - 28 Kasım 1915) (Arapça: الشيخ مبارك بن صباح الصباح) Mayıs 18 1896 - 28 Kasım 1915 tarihleri arası Kuveyt Şeyhi olarak hizmet verdi. Kardeşi Muhammet Al-Sabah`ı öldürdükten sonra Şeyh olan Mübarek, Kuveyt`in yedinci Şeyhiydi. Aynı zamanda Mübarek ondan sonra gelen ve Kuveyt`in iki önemli Şeyhlerinden kabul edilen Cabir II Al-Sabah ve Salim Al-Mübarek Al-Sabah`ın b

Mübarek Al-Sabah

Şeyh Mübarek Bin Sabah Al-Sabah Paşa (1837 - 28 Kasım 1915) (Arapça: الشيخ مبارك بن صباح الصباح) Mayıs 18 1896 - 28 Kasım 1915 tarihleri arası Kuveyt Şeyhi olarak hizmet verdi. Kardeşi Muhammet Al-Sabah`ı öldürdükten sonra Şeyh olan Mübarek, Kuveyt`in yedinci Şeyhiydi. Aynı zamanda Mübarek ondan sonra gelen ve Kuveyt`in iki önemli Şeyhlerinden kabul edilen Cabir II Al-Sabah ve Salim Al-Mübarek Al-Sabah`ın babasıydı. Bu iki kardeş sonradan Al-Sabah ailesinin Al-Cabir ve Al-Salim dalları yarattı.

Şeyh Mübarek Paşa 1897 yıllında Osmanlı İmparatorluğundan Kuveyt`in diplomatik onaylamasını almıştı ve aydı zamanda Paşa olmuştu. 23 Kasım 1899 tarihinde Mübarek birde İngilizlerle hamilik anlaşmasını imzalamıştı. Bu demek diki Mübarek ve ondan sonra gelenler İngiliz Hükümetinin onayını almadan hiç bir yabancı temsilci alamayacak ve toprak yada arazi satamayacaktı.

ReferanslarBağlantılı MetinlerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar