--}}

Mücevher

Değerli taş ve mâdenlerden yapılan süs eşyâlarının genel adı. Elmas, yakut, zümrüt, pırlanta gibi kıymetli taşlar ve altın, gümüş gibi değeri yüksek mâdenlerle yapılan, yüzük, küpe, iğne, kolye gibi süs eşyâlarına “mücevher” denir. Kullanılan kıymetli taşların yirmi beşten fazla türü olup, en çok bilinenleri; zümrüt, yâkut, zebercet, benefş, berdahi, elmas, akik, mercan, senç, yeşim, nur ve talktır.

Değerli taş ve madenlerden yapılan süs eşyalarının genel adı. Elmas, yakut, zümrüt, pırlanta gibi kıymetli taşlar ve altın, gümüş gibi değeri yüksek madenlerle yapılan, yüzük, küpe, iğne, kolye gibi süs eşyalarına “mücevher” denir. Kullanılan kıymetli taşların yirmi beşten fazla türü olup, en çok bilinenleri; zümrüt, yakut, zebercet, benefş, berdahi, elmas, akik, mercan, senç, yeşim, nur ve talktır. Fakat bunların içinde en kıymetlileri; yakut, zümrüt, elmas ve gök yakuttur. Bunlardan da lekesiz yeşil renkli zümrüt, al ve gök yakut en değerlileridir. Elmasın siyahı, mavisi, pembe filizlisi olursa da tek renkli olanı çok bilinen ve kullanılanıdır. Büyük bir elmas, işlemek suretiyle pırlanta elde edilir. Yalnız her elmastan pırlanta elde edilemez. Pırlantanın en büyük ve kıymetlisi İngiltere’dedir. Bizdeki Topkapı Sarayında bulunan kaşıkçı elması ise; dünyadaki sayılı elmaslardandır.

İnsanlar tarafından çok eski zamanlardan beri süs eşyası olarak kullanılan mücevherler, zamanımızda ince bir sanat halini almıştır. Küçük makina ve çeşitli el aletlerinden istifade edilerek yapılan hakiki mücevherlerin yanında, görünüşte kıymetlisine benzeyen sahteleri de yapılmaktadır. Çeşitli madenlerden istifade edildiği gibi, cam, seramik, tahta, plastik, mantar da sahte mücevher yapımında kullanılmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

mücevher

Türkçe mücevher kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. jewel, gem, precious stone

mücevher

değerli süs eşyası.

mücevher

Türkçe mücevher kelimesinin Fransızca karşılığı.
bijou [le], joaillerie [la], joyau [le]

mücevher

Türkçe mücevher kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Edelstein, Juwel, Türkis

mücevher

(Arapça) Kadın ismi 1. Değerli süs eşyası. 2. Arap alfabesinde noktalı olan harf.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mücevher
mücevher