Münster, Vestfalya

Münster, Almanya'nın batısında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bir kent.

Diğer anlamı|Münster

Münster, Almanya`nın batısında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde (Land) kent.

Tarihçe

Tarihte adı ilk kez Mimigernaford olarak geçen kentte, Charlemagne`ın gönderdiği misyoner Liudger (Ludger) 804`te bir piskoposluk kurdu. Kentin adı 1068`de Münster olarak değiştirildi ve 1137`de berat aldı. Büyük ticaret yollarının kavşak noktasında yer alması ve İngiltere`yle yaptığı yün ticaretinin yardımıyla hızla zenginleşen kent, 13-14. yüzyıllarda Hansa Birliği`nde güçlü bir konuma sahipti. Reform hareketinin radikal kanadını oluşturan Anabaptistler 1534`te kenti ele geçirip kolektivist bir dinsel düzen kurdular. Vestfalya Barışı`nın imzalanmasıyla sonuçlanan görüşmeler 1645-48 arasında Münster`de yürütüldü. Kent 1815`te Vestfalya`nın Prusya`ya ait kesiminin başkenti oldu.

Görülmeye değer yerleri

İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören kentteki tarihsel yapıların çoğu sonradan onarıldı ya da yeniden inşa edildi. Bu yapılar arasında kentin ana alışveriş merkezi olan Prinzipalmarkt`taki çatıları üçgen alınlıklı evler ve arkadlar, Barış Salonu`nun (Friedenssaal) bulunduğu Gotik belediye sarayı (1335), katedral (1225-65) ve hepsi 13-15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş St. Ludger, St. Lambert, Meryem Ana, St. Martin ve St. Moritz kiliseleri sayılabilir.

Eğitim ve Kültür

Kentteki Westfí¤lische Wilhelms Üniversitesi(1773) ve yüksek mahkeme binalarıyla birçok kilise barok dönemin ünlü mimarlarından Vestfalyalı Johann Conrad Schlaun tarafından yapılmıştır. Vestfalya`nın kültür merkezi olan Münster`de birçok kültür ve bilim müzesiyle teknik enstitü ve sanat okulları vardır. Şair Annette von Droste-Hülshoff`un doğduğu ve büyüdüğü evler korunmuştur.

Spor

Münsterin en taninmis futbol takimi Preussen Münster. Bu sezon Oberliga`da mücadele eden takim Almanya`nin en köklü futbol takimlarindan biridir ve ayni zamanda Bundesliga`nin kurucularindandir.

Ekonomi

Sanayi kuruluşlarının başında makine ve dokuma fabrikaları gelir. Kent aynı zamanda Vestfalya sığır pazarının merkezidir.

Münster`de faaliyet gösteren önemli kuruluşlar

Münster doğumlu ünlülerMünster ile bağlantılı diğer ünlülerDış bağlantılarŞablon:Münster`in semtleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Münster, Vestfalya
Münster, Vestfalya