Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi

Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi (kısaca ARMM) Filipinler'deki Müslüman eyaletlerin çoğunun bulunduğu bölgedir. Bu ilçeler: Basilan, Lanao del Sur, Maguindanao, Shariff Kabunsuan, Sulu ve Tawi-Tawi.

Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi

Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi (kısaca ARMM) Filipinler`deki Müslüman eyaletler çoğunun bulunduğu bölgedir. Bu ilçeler: Basilan, Lanao del Sur, Maguindanao, Shariff Kabunsuan, Sulu ve Tawi-Tawi. Filipinlerin tek Müslüman şehri adı Marawi`nin Müslüman Şehri`dir. Catabato Şehri her ne kadar kendi yetkisinin dışında olsa bile bölgesel başkentidir.

Coğrafik KonumuBölge iki coğrafik alana ayrılır. Mindanao anakarası ve Sulu Archipelago. Lanao del Sur, Maguindanao ve Shariff Kabunsuan Mindanao anakarasında; Basilan, Sulu ve Tawi-Tawi ise Sulu Archipelago`da bulunur.

TarihFilipinler tarihinin, bölgenin ve Mindanao`nun çoğu bölümleri kendi kültürlerini ve kimliklerini geliştirmek için idari bölümlere ayrıldı. Bölge 15. yüzyıldan beri Müslüman Filipinler anayurduydu. Hatta İspanyolların 1565`de başlayan Filipin işgalinden önce bile. Arap müslümanları 1380`de Tawi-Tawi`ye geldi ve yerel halkı İslama davet etmeye başladı. 1457`de Sulu Sultanlığı çok kısa bir süre sonra da Maguindanao ve Buayan sultanlıkları kuruldu. O zamanlar Filipinler`in çoğu İspanyol hakimiyeti altındayken bu sultanlıklar onların bağımsızlıklarını ve düzenlerini korudu ve kuzey sahili kasabalarındaki İspanyol taarruzlarını geri püskürttü. 19. yüzyılın son çeyreğine kadar İspanyol varlığı Sulu Sultanlığı tarafından resmen tanınmıyordu, bununla birlikte İspanyol`lın özerk bölgeleri sadece askeri alan, garnizon ve sivillerin Zamboango ve Cotabato`da yaşadıkları bazı yerlerdi. Sultanlıklar İspanyol - Amerikan Savaşı`a kadar bu yerlere hakimdi.

ARMM Kurumu

Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi ilk olarak 1 Ağustos 1989`da Cumhuriyet Act No.6734, diğer adıyla Organik Act tarafından Müslüman Mindanao`ya ait özerk bir alan sağlamak için anayasal ferman çıkartılarak kuruldu. Referandum (halk oylaması) sonucunda halk şu şekilde karar kıldı. Eyaletler: Basilan, Cotabato, Davao del Sur, Lanao del Norte, Lanao del Sur, Maguindanao, Palawan, South Cotabato, Sultan Kudarat, Sulu, Tawi-Tawi Zamboanga del Norte ve Zamboanga del Sur; ve şehirler; Cotabato, Dapitan, Dipolog, General Santos, Iligan, Marawi, Pagadian, Puerto Princesa ve Zamboanga.

ARMM Cotabato Şehrinde 6 Kasım 1990`da yapılan törenle resmen tanındı ve Catabato Şehri geçici başkent yapıldı.

SiyasetYasama Yetkisi

Bölge, bölgesel başkan (vali) tarafından yönetilir. Başkan ve başkan yardımcısı doğrudan yürütme kurulu tarafından seçilmiştir. Bölgesel kanunlar bölge meclisi tarafından çıkarılır ve meclis üyeleri tarafından kabul edilir. Oylama açıktan yapılır. Bölgesel seçimler genellikle Filipin Kongresinden çıkacak yasaya bağlı olarak genel seçimlerden (ulusal ve yerel) bir yıl sonra yapılır.

Yürütme YetkisiARMM meclisi, meclis başkanının başkanlığında kurulan tek meclisli olan bir parlamentoya sahiptir. Her seçin bölgesinin kendine ait üç üyesi vardır. Şu anki 24 tanesinin 6`sı Lanao del Sur (Marawi Şehri dahil), 6`sı Maguindanao, 6`sı Sulu, 3`ü Basilan ve 3`ü de Tawi-Tawi`dendir.

EkonomiBölge Filipinler`de en yoksul alanlardan biridir.

Kültürel Miras

Yerli Maguindanao halkının ve diğer yerel Müslüman veya Müslüman olmayan grupların ilginç kültürü

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar