İşbirliği yapan ve/veya yapanlar topluluğu. II. Dünya Savaşı sonuna kadar genelde savaşların kazanan tarafına ve bu tarafın üyelerine verilen ad olagelmiştir. II.Dünya Savaşı sonrası ile Sovyetler Birliği`nin dağılması arasında ise demokratik kanatta A.B.D ile ve onun yanında yeralan ülke ve ülkeciklere verilen addır. Sovyetler Birliği`nin dağılması ile tek kutuplu hale gelen dünyada A.B.D yanlı ve yandaşlarına verilen addır.

Müttefik

İşbirliği yapan ve/veya yapanlar topluluğu. II. Dünya Savaşı sonuna kadar genelde savaşların kazanan tarafına ve bu tarafın üyelerine verilen ad olagelmiştir. II.Dünya Savaşı sonrası ile Sovyetler Birliği`nin dağılması arasında ise demokratik kanatta A.B.D ile ve onun yanında yeralan ülke ve ülkeciklere verilen addır. Sovyetler Birliği`nin dağılması ile tek kutuplu hale gelen dünyada A.B.D yanlı ve yandaşlarına verilen addır.Polonya işgalinden Sonra (1939)

Norveç Çıkarmasından Sonra

Pearl Harbor Saldırısından SonraBirleşmiş Milletler`in deklarasyonundan sonra

Normandi Çıkarması`ndan Sonra

Hiroşima Bombardımanından sonra

} Diplomasi Geallieerdes Spojenci Allierede Alliierte Allies Aliancanoj Aliados نیروهای متفقین Liittoutuneet Comhghuaillithe בעלות הברית Sekutu Alleati 連合国 연합국 Geallieerden De allierte Alianci Aliados Allies Zavezniki

Kaynaklar

Vikipedi

müttefik

Bağlaşık.

müttefik

aralarında anlaşma ya da sözleşme sağlanmış olan(kimse ya da topluluk), bağlaşık. aynı düşüncede olan.

müttefik

Türkçe müttefik kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. allied, unanimous n. ally, confederate

müttefik

Türkçe müttefik kelimesinin Fransızca karşılığı.
allié/e

müttefik

Türkçe müttefik kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Bundesgenosse, Alliierte adj. alliiert

İlgili konuları ara

Yanıtlar