Mısır'ın Altıncı Hanedanı

Antik Mısır tarihi'nin Altıncı Hanedan‘ı içinde yer alan bilinen yöneticiler. Antik Mısır'ın Üçüncü, Dördüncü, Beşinci ve Altıncı Hanedanları genellikle Eski Krallık dönemi altında gruplanırlar.

} Mısır Tarihi`nin Altıncı Hanedan‘ı içinde yer alan bilinen yöneticiler.

Antik Mısır`ın Üçüncü, Dördüncü, Beşinci ve Altıncı Hanedanları genellikle Eski Krallık dönemi altında gruplanırlar.

+Altıncı Hanedan
Ad Yorumlar Tarihler
Teti - M.Ö. 2345 – M.Ö. 2333
Userkare - M.Ö. 2333 – M.Ö. 2332
Pepi I Meryre - M.Ö. 2332 – M.Ö. 2283
Merenre Nemtyemsaf I - M.Ö. 2283 – M.Ö. 2278
Pepi II Neferkare - M.Ö. 2278 – M.Ö. 2184
Merenre Nemtyemsaf II - M.Ö. 2184
Nitiqret - M.Ö. 2184 – M.Ö. 2183


Mısır`ın altıncı hanedanı birçok yetkiliye göre Antik Mısır`ın Eski Krallık`ının son hanedanı olarak sayılır, ancak ``The Oxford History of Ancient Egypt`` (baskı, Ian Shaw, 2000) Yedinci ve Sekizinci Hanedanları Eski Krallık`ın bir parçası olarak saymaktadır. Manetho bu kralların Memphis`ten, veya Mısırca ``Mennefer``, yönettiğini yazmıştır. Şehrin ismini Unas tarafından yakına yaptırılan piramitten aldığını düşünülmektedir; arkeologlar bu konuda Manetho ile aynı fikirdedir.

Hanedan Iput ile evlenen Teti tarafından kurulmuştur. Genel olarak Iput`un Beşinci Hanedan`dan Unas`un kızı olduğuna inanılmaktadır. Bu hanedanın diğer ünlü üyleri içinde, Antik Mısır tarihinin 94 sene en uzun süre hüküm süren kralı Pepy II ve bazı yetkililerce yalnız Mısır`ın değil tüm dünyanın ilk kadın yöneticisi ve bu hanedanın son yönetici olan Nitiqret`dir (ayrıca Yunanca şekli ile Nitocris olarak da bilinir).

Bu hanedan boyunca, seferler Sinai`deki Wadi Maghara, Wadi Hammamut ve Hatnub`a turkuvaz ve bakır kazıp çıkartmak için gönderilmiştir. Firavun Djedkara güneye Punt`a ve kuzeye Biblos`a ticaret seferleri göndermiştir, ve Pepy I sadece buralar değil Ebla`ya kadar seferler düzenletmiştir.

Kraliyet dışı mezarlarda büyüyen sayıdaki yaşamöyküsü yazıtları ile, erken yöneticiler hakkında bilinen bilgiler genişlemiştir. Örneğin, I. Pepy`e yapılan başarısız bir komplo öğrenilmiştir. Ayrıca genç kral II. Pepy tarafından yazılmış bir mektup ele geçirilmiştir, bu mektupta II. Pepy seferlerinden dönen bir grubun Nubiya`nın güneyinde yer alan Yam`dan getirdiği pigmeden dolayı çok heyecanlığından bahsetmektedir.

Bu kraliyet dışı mezarlardaki yazıtlar daha sonra kralın mutlak gücünü zayıflatacak olan soyluların büyüyen gücünün bir örneğidir. Sonuç olarak, uzun bir yaşam süren II. Pepy`nin ölümünden sonra, tebaası II. Pepy`den sonra gelecek kralın otoritesine karşı çıkacak kadar güçlenmişlerdi ve bu da Eski Krallık`ın hızlı sonunu getirmiştir.

Kaynaklar

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.