Mısır'ın Ikinci Hanedanı

Mısır Tarihi`ndeki İkince Hanedana ait bilinen yöneticiler.Antik Mısır`ın Birinci ve İkinci Hanedanları genellikle Mısır`ın Erken Hanedan Dönemi altında gruplanırlar. O tarihlerde başkent Thinis`tir.

} Mısır Tarihi`ndeki İkince Hanedana ait bilinen yöneticiler.

Antik Mısır`ın Birinci ve İkinci Hanedanları genellikle Mısır`ın Erken Hanedan Dönemi altında gruplanırlar. O tarihlerde başkent Thinis`tir.

İkinci Hanedan`ın yöneticilerinin dönemleri tartışmalıdır. İlk beşi için, kaynaklar yaklaşık olarak hemfikirdir:

Ad Yıllar Hüküm süresi
Hotepsekhemwy 38
Raneb (Nebra olarak da okunur) 39
Nynetjer 23
Weneg 8
Senedj 20


Ancak sonraki iki veya üç yöneticinin kimlikleri açık değildir: Horus-adı veya ``Nebty`` (``iki(dişi)``)-adı ``ve`` doğum isimlerini biliyoruz; tamamen farklı bireyler olabilirler veya efsanevi isimler olabilirler. Sol tarafta birçok mısırbilimcinin yöneticiler sağda ise Manetho`nun ``Aegyptica`` eserinden gelen isimler bulunmaktadır:

|
Önerilen yönetici Manetho`nun listesi
Peribsen Kaires
Nepherkheres
Sekhemib-Perenmaat Sesokhris


Son yönetici ile tekrar bir ortak karara varılıyor:

İsim Yıllar Hüküm süresi
Khasekhemwy 30


Her ne kadar Manetho başkenti birinci hanedanda olduğu gibi Thinis olarak belirtsede, en azından ilk üç kralın Sakkara`da gömüldüğü bilinmektedir ve bu nedenle güç merkezinin Memphis`e taşındığı düşünülmektedir. Bunun ötesinde, bu dönem hakkında çok az şey söylenebilir; Palermo taşı`nın yıllık kayıtlarının ancak Raneb`in hükmünün son yıllarını ve Nynetjer`in hükmünün bir kısmını anlatan bölümleri günümüze ulaşmıştır. Muhtemelen Khasekhemwy`in hükmünde önemli bir olay olmuştur, birçok mısırbilimci ismini ("İki Güç Taçlandırıldı") şeklinde okumuştur ve bunun Yukarı ve Aşağı Mısır`ın birleşmesini belirttiğini düşünmektedirler.

Kaynaklar

  • }


LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.