Mısır Devlet Başkanları

Mısır Cumhuriyeti

style="background-color:#f9f9f9;"
İsim
(Kişisel bilgiler)
Görev dönemi Parti
Muhammed Necib
(D. 20 Şubat 1901; Ö. 28 Ağustos 1984)
18 Haziran 1953 – 14 Kasım 1954 Bağımsız/Askeri yönetim
Cemal Abdül Nasır
(D. 15 Ocak 1918; Ö. 28 Eylül 1970)
14 Kasım 1954 – 1 Şubat 1958 Bağımsız/Askeri yönetim


Birleşik Arap Cumhuriyeti

style="background-color:#f9f9f9;"
İsim
(Kişisel bilgiler)
Görev dönemi Parti
Cemal Abdül Nasır
(D. 15 Ocak 1918; Ö. 28 Eylül 1970)
1 Şubat 1958 – 28 Eylül 1970 Bağımsız/Askeri yönetim / ASU
Enver Sedat
(D. 15 Aralık 1918; Ö. 6 Ekim 1981)
28 Eylül 1970 – 2 Eylül 1971 ASU


Mısır Arap Cumhuriyeti

style="background-color:#f9f9f9;"
İsim
(Kişisel bilgiler)
Görev dönemi Parti
Enver Sedat
(D. 15 Aralık 1918; Ö. 6 Ekim 1981)
2 Eylül 1971 – 6 Ekim 1981 ASU / NDP
Sufi Ebu Talib
(D. 27 Ocak 1925; Ö. 21 Şubat 2008)
6 Ekim 1981 – 14 Ekim 1981 NDP
(vekaleten)
Hüsnü Mübarek
(D. 4 Mayıs 1928)
14 Ekim 1981 – 11 Şubat 2011 NDP
Muhammed Hüseyin Tantavi
(D. 31 Ekim 1935)
11 Şubat 2011 – 30 Haziran 2012 Askeri yönetim
Muhammed Mursi
(D. 20 Ağustos 1951)
30 Haziran 2012 – 3 Temmuz 2013 (Seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı) FGP
Adli Mansur
(D. 23 Aralık 1945)
3 Temmuz 2013 – 8 Haziran 2014 (vekaleten)
Abdülfettah el Sisi
(D. 19 Kasım 1954)
8 Haziran 2014 – görevde-Muhammed Mursi'yi askeri darbe ile devirmiştir Bağımsız/Askeri yönetim

Yanıtlar