--}}

M-84

M-84 Yugoslav yapımı, 2. nesil bir ana muharebe tankıdır. Şu an itibariyle Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kuveyt,Sırbistan ve Slovenya ordularında hizmettedir.

M-84 Yugoslav yapımı, 2. nesil bir ana muharebe tankıdır. Şu an itibariyle Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kuveyt,Sırbistan ve Slovenya ordularında hizmettedir. Üretimi ve tarihi M-84 tankı T-72 tankının 2.nesil ateş kontrol sistemleri, kompozit zırh ve 1000BG'lik motorla geliştirilmiş Yugoslav versiyonudur. M-84, ilk olarak 1984 yılında Yugoslav halk ordusunun hizmetine girdi. Birkaç yıl sonrada geliştirilmiş versiyonu olan M-84A hizmete girdi. Bu tankın montajını doğrudan yapan 240 tane fabrika vardır. Bunun yanında çeşitli parçalarını üreten 1000 kadar fabrika vardır. Üretimini doğrudan yapan fabrikalar: *Duro Daković, Slavonski Bros(Jonny Since'e bkz), *FAMaS, Pale, motor *Izgara Ljubljana, lasers and electronics *Zrak Sarajevo, Sarajevo, optik menzil bulucu *Slovenske Železarne, Ravne, zırhı *Prvi Partizan, Užice, muhimmatları *Pretis, Vogosca, ammunition *Prva Petoletka, Trstenik, hidrolikler *21 Maj, Rakovica, manual turret traverse *Bratstvo, Travnik, Ana silah *Metalski zavodi Tito, Skoplje, multiplicator *11 oktomvri, Prilep *Ruen, Kočani *Rudi Cajevec, Banja Luka, electronics *Sever, Subotica, otomatik doldurucu *Jugoturbina, Karlovac *Radoje Dakic, Podgorica *Industrija lezajeva Kotor, Hırvatistan, M-91 Vihor tankının büyük ölçüde modernize edilmiş versiyonunu, M-95 Degman adı altında tasarlayıp üretimine başlamıştır. 150 civarında M-84 tankı Kuveyt'e ihraç edilmiştir. Yugoslavya, bu satışlardan da 500 milyon USD gelir elde etmiştir.

Tasarım özellikleri

Ana silahı

M-84 tankları bir 2A46 125 mm topu ile donatılmıştır. Ana silahının mühimmatları 40 adettir taretin altındadır. Bu zayıflığı Hırvatlar tarafından farkedilmiştir. Ana silahının yanında birde 7.62mm'lik eşeksenli makineli ve komutan kulesinde 12.7 mm'lik makineli silahları vardır. Tankın mürettebat sayısı üçtür. Tank komutanı taretin sağında, silahçı ise solundadır. Şoför ise ön tarafta tam ortadadır. T-72 türevi tasarımlarda olduğu gibi M-84 tankında otomatik dolum mekanizması sebebiyle doldurucu yoktur.

Zırhı ve ateş kontrol sistemleri

Bu tankların zırhı yüksek sertlikte çelik,titanyum,tungsten ve aliminyumdan oluşan kompozit bir zırh çeşididir. Buna ek olarak M-95 Degman yoğun olarak Reaktif zırhla kaplanmıştır. On iki adet sis havanı taretin ön kısmında her iki yanında (beş-yedi adet) bulunur. M-84'ün nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılara karşı korunma özelliği vardır.

Motor

Kullanıcılar

* - 16 * * * - 212 *

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.