Mabel's Strange Predicament (film, 1914)

Mabel's Strange Predicament, Charles Chaplin ve Mabel Normand 'ın başrolde yer aldığı, yönetmenliği Henry Lehrman tarafından yapılmış 1914, ABD yapımı sessiz ve kısa bir komedi filmidir.
Chaplin' in Keystone Studios' daki üçüncü filmi olan bu yapım; Chaplin' in bol pantolonu, dar ceketi ve kocaman ayakkabılarıyla yüzyılın en popüler figürlerinden biri olacak Tramp (Serseri) tiplemesini ilk kez canlandırdığı Kid Auto Races in Venice' ten sadece iki gün sonra çekilmiştir.

Mabel's Strange Predicament (film, 1914)

} Mabel's Strange Predicament, Charles Chaplin ve Mabel Normand 'ın başrolde yer aldığı, yönetmenliği Henry Lehrman tarafından yapılmış 1914, ABD yapımı sessiz ve kısa bir komedi filmidir. Chaplin' in Keystone Studios' daki üçüncü filmi olan bu yapım; Chaplin' in bol pantolonu, dar ceketi ve kocaman ayakkabılarıyla yüzyılın en popüler figürlerinden biri olacak Tramp (Serseri) tiplemesini ilk kez canlandırdığı Kid Auto Races in Venice' ten sadece iki gün sonra çekilmiştir. Bir diğer adı da 'Hotel Mixup tır. ==Konu== Bir otelde kalan Mabel, köpeğiyle birlikte odasına çıkar. Köpeğin topu koridora kaçınca onu almaya gider fakat o dışarıdayken kapı kapanır ve Mabel pijamalarıyla dışarıda kalır. Bu sırada otelde dolanmakta olan sarhoş Charlie onu kovalamaya başlar. Çok korkan Mabel da karşı daireye girip içerideki adama fark ettirmeden yatağın altına gizlenir. Charlie onu takip edip odaya girer ama tek başına oturan adamadan başka kimseyi göremediğinden gider. Mabel' ın sevgilisi Mabel' ın odasına gelir ama onu bulamaz; çünkü Mabel diğer odadaki yatağın altında mahsur kalmıştır, kıyafetinden utandığı için oradan çıkamaz. í‚şığı onu sormak için o da karşı daireye, yani Mabel' ın olduğu odaya gelir. Mabel' ı yatağın altında bulunca durumu yanlış anlar ve odanın sahibi olan adamla tartışmaya başlar. Adamın kıskanç karısının ve Carlie' nin de gelmesiyle herkes birbiriyle kavga etmeye başlar. Charlie, Mabel'ın sevgilisi tarafından kovulur. Mabel bir şekilde kendi odasına geçmeyi başarır, sevgilisi ile barışır. Bu sırada karşı odadaki karı koca kavgayı sürdürmektedir. ==Oyuncular== ==Ayrıca Bakınız== * Slapstick * Sessiz film == Linkler == *[1] Mabel's Strange Predicament, IMDB *[2] Mabel Normand

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar