Fatih Karaca (d. 31 Ağustos 1985, Mersin), Mabel Matiz sahne adı ile bilinen Türk Pop şarkıcısı, şarkı yazarı, diş hekimi.

Mabel Matiz

Fatih Karaca (d. 31 Ağustos 1985, Mersin), Mabel Matiz sahne adı ile bilinen Türk Pop şarkıcısı, şarkı yazarı, diş hekimi. Adı, Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan Tuna karakterinin takma adı ve "çok sarhoş, düşkün kimse" anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli argo bir kelimenin birleşiminden oluşur. İlkokulu ve liseyi Erdemli'de okumuş, üniversite eğitimini ise 2003-2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği bölümünde almıştır. İlk albümü Mabel Matiz 11 Mayıs 2011'de piyasaya çıkmıştır ve bu albümden 5 şarkıya klip çekilmiştir. Mabel Matiz, aynı zamanda Teoman, Göksel, Ceylan Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur. 5 Ocak 2013'te 2. albümü Yaşım Çocuk'u yayınlamıştır. == Diskografi == === Albümleri === * Mabel Matiz (2011) * Yaşım Çocuk (2013)

Klipleri

* Ananzaaaaaaaaaaaaaa (Mabel Matiz) * Söylese O Ben Söyleyemem (Mabel Matiz) * Kül Hece (Mabel Matiz) * Filler ve Çimen (Mabel Matiz) * Barışırsa Ruhum (Mabel Matiz) * Zor Değil (Yaşım Çocuk)

Kaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar