Macun Kalsiyum karbonat tozu ile kaynamış beziryağının birlikte döğülüp yoğrulmasıyla hazırlanan hamursu malzeme. Kullanma yerine göre yapısı değişiktir. Macun çok çeşitli yerlerde kullanılır.


Kaliteli bir macunun % 85-90'ı kalsiyum karbonat, % 10-15'i kaynatılmış beziryağı(ketenyağı) olanıdır. İyi bir macun elde yağ bırakmayan ve rahatlıkla yuvarlanabilendir. Umumiyetle, tatbik edildiği satıhta gözenek şeklindeki oyukları, kapatarak, düzgünlük temin eder. Boyacılıkta kullanılan macu

Macun

Macun Kalsiyum karbonat tozu ile kaynamış beziryağının birlikte döğülüp yoğrulmasıyla hazırlanan hamursu malzeme. Kullanma yerine göre yapısı değişiktir. Macun çok çeşitli yerlerde kullanılır.Kaliteli bir macunun % 85-90'ı kalsiyum karbonat, % 10-15'i kaynatılmış beziryağı(ketenyağı) olanıdır. İyi bir macun elde yağ bırakmayan ve rahatlıkla yuvarlanabilendir. Umumiyetle, tatbik edildiği satıhta gözenek şeklindeki oyukları, kapatarak, düzgünlük temin eder. Boyacılıkta kullanılan macunlar bu türdür.

Macun, kullanma maksadına göre isim alır. Boyacılıkta kullanılan macuna gözenek macunu denir. Mobilyacılıkta kullanılana makta macunu, camcılıkta kullanılana cam macunu denir. Diş macunu, çeşitli baharatların şekerle kaynatılmasından elde edilen mesir macunu, uyuşturucu maddelerin karışımından yapılan keyif macunu gibi daha birçok cins macun vardır.

Macunun sanayide kullanıldığı yerler çoktur. Dökümden gözenekli çıkan parçalar, özel macunlarla sıvanarak kusurları kapatılır. Bu maksatla kullanılan macuna piyasada camsuyu denir.

Macun imal edilirken büyük ölçüde özel mikserler kullanılır. Bu mikserin büyükçe bir kazanı ve kazan içinde ekseni etrafında dönen bir mil vardır. Mil, helezon biçiminde levha kanatçıkları çevirerek, hazırlanacak macunun, çok iyi karışmasını sağlar. Karıştırma işleminin kolay olabilmesi için mikser kazanı bir miktar ısıtılır, böylece karışım viskositesi (kalınlığı) düşürülür.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

macun

Osmanlıca macun kelimesinin Türkçe karşılığı.
Hamur kıvamındaki ilâç. * Hamur gibi yoğurulmuş şey.

macun

hamur kıvamına getirilmiş madde: diş macunu .
boyacılıkta çatlak ve aralıkları kapamak, camcılıkta camları tutturmak için kullanılan hamur kıvamında karışım.
baharlı, tarçınlı, yumuşak ve yapışkan şekerleme.

macun

Türkçe macun kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. paste, putty, cement, dope, lute, priming, priming material

macun

Türkçe macun kelimesinin Fransızca karşılığı.
pâte [la], mastic [le]

macun

Türkçe macun kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Kitt, Pasta, Paste

Yanıtlar