Madam Du Barry

Kısaca: Madam Cecilia Loise du Barry, Kral XV. Louis'in son metresi ve Marie Antoinette'in düşmanıdır. ...devamı ☟

Madam du Barry
Madam Du Barry

Düzenle|Mayıs 2007

Madam du Barry, Kral XV. Louis`in üçüncü ve son metresidir. Ayrıca Marie Antoinette`in bir düşmanıdır. Madam du Barry aslında sıradan bir Fransızdı ama, XV. Louis onu saraydan bir soyluyla evlendirip saraya aldı. Daha sonra evlendirdiği kişiyi çok uzak bir yere tayin etti ve du Barry`yi metresi yaptı. Madam du Barry sokaktan, basit bir kadın olduğundan çok görgüsüz ve kabaydı. Sarayda kral hariç kimse onu sevmezdi ve kendisine hakaret eden veya kötülük yapan herkesi krala söyler ve saraydan attırırdı. Her Kralın bir metresi olabilirdi. Ancak Kral ölüm döşeğine geldiğinde İncil üzerine yemin edip, metresini saraydan uzaklaştırması gerekirdi. Kralın ilk metresi bir İngiliz`di, ikincisi ve üçüncüsü ise Fransızdı. Aralarından kralı en çok memnun ettiren Madam du Barry`dir.


Kral ilk iki metresini, çiçek hastalığına yakalandığı için kaybetmiştir. Üçüncüsü de çiçek hastalığına yakalanarak, 10 Mayıs 1774 günü öğleden sonra öldü. Saraydaki kimse du Barry`yi sevmediği için, kral öldüğü an kocasının yanına yolladılar.


XVI. Louis hiç çiçek hastalığına yakalanmamıştı, o ve bütün soylular hiç vakit kaybetmeden sarayı terk ettiler ve saraydan beş mil uzaklıktaki başka bir saraya taşındılar.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

fransız

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.