Madonna

Kısaca: " Adımın Madonna konulmasına rağmen nasıl olduğumdan farklı biri olabilirdim ki. Ya rahibeliğe son verecektim ya da buna. " Asıl adı Madonna Louise Ciccone olan Madonna 16 Ağustos 1958 yılında Michigan'da dünyaya geldi. Medya kültürünün en önemli fenomenlerinden biri olan Madonna, müzisyenliğin yanı sıra çeşitli filmlerde canlandırdığı aykırı tiplemelerle dikkat çekti. Tüm zamanların en çok iş yapan ender yıldızlardan biri olan yıldız, ruhunu kaplayan dinamikliği şarkı sözlerine yansıttığı kadar ...devamı ☟

Madonna
Madonna

" Adımın Madonna konulmasına rağmen nasıl olduğumdan farklı biri olabilirdim ki. Ya rahibeliğe son verecektim ya da buna. " Asıl adı Madonna Louise Ciccone olan Madonna 16 Ağustos 1958 yılında Michigan'da dünyaya geldi. Medya kültürünün en önemli fenomenlerinden biri olan Madonna, müzisyenliğin yanı sıra çeşitli filmlerde canlandırdığı aykırı tiplemelerle dikkat çekti. Tüm zamanların en çok iş yapan ender yıldızlardan biri olan yıldız, ruhunu kaplayan dinamikliği şarkı sözlerine yansıttığı kadar vücut diline de dökmeyi başarıyor. Gerek giyim tarzı gerekse de garip ve aykırı tavırlarıyla her daim gündemde kalmayı başaran Madonna, yaşadığı dönemin kültürel dönüşümlerini ve moda hareketlerini yakından etkiledi.

Mühendis bir baba ile ev hanımı bir annenin en büyük kızı olarak dünyaya gelen Madonna, 6 yaşına geldiğinde babasının kansere yenik düşmesine şahit oldu. Okul yılları boyunca piyano, bale eğitimi alan yıldız, girişken yapısı ve kendini gösteren yeteneğiyle sınıfında sivrilmeyi başardı. Her zaman için içinde bulunduğu grubun lideri olmayı tercih ettiğini belirten Madonna, özellikle dansa olan büyük yeteneğinin keşfedilmesiyle birlikte Michigan Üniversitesi'nde dans eğitimi almaya başladı. Henüz iki sene geçmemişken okuldan sıkılır ve ünlü bir yıldız olma sevdası ile New York'a yolculuğa çıkar.

Bir süre düşük ücretli işlerle yetinmek zorunda kalan Madonna, Times Square Dunkin' Donuts gibi yerlerin alt kadrolarında çalıştı. Bu sırada Alvin Ailey ile Martha Graham'ın dans grubuna katılarak bir çok dans gösterisinde isimsiz bir yüz olarak dans etti. 80'li yılarla birlikte İlgisi giderek danstan müziğe kaydı ve kısa süreli kasetlerle şarkı denemelerinde bulundu. Bir taraftan gitar ve piyano dersleri alırken diğer taraftan kendi başına şarkı sözleri yazmaya başladı. Yerel dans kulüplerinde şarkı söyleyerek bir yandan da geçimini sağlamaya çalıştı. Ateşli ses tonu ve yaramaz sahne gösterileriyle izleyenleri etkilemeyi başaran Madonna, 1982 yılında DJ Mark Kamins'in desteğiyle " Everybody " isimli bir demo-single çıkardı. New York'un gece kulüplerindeki etkileyici sahne gösterimleriyle müzik çevrelerinin dikkatini çekti ve bu sayede ilk single'ı olan " Holiday "i piyasaya sürdü. Şarkının radyolarda dinlenmesi ve hatta Amerika TOP 20'lere girmesiyle hızla yükselen Madonna, daha sonraki " Lucky Star " ve " Borderline " şarkıları ile yeni bir dünyanın kapılarını araladı.

Bu sırada şarkılarına video yapılması ile birlikte kendini bütün dünyaya tanıtma yoluna giden yıldız, Warner Bros'un altında " Like a Virgin "( 1984 ) albümünü çıkardı. 1985 yılında diğer bütün şarkıcılardan daha çok müzik yapan ve daha çok dinlenen bir şarkıcı sanatçı haline gelen Madonna, kısacık şortları, dinsel ve yerel aksesuarları ve örgülü başlıkları ile özgün bir hava yarattı. Aynı yıl içerisinde sinemaya da yönelen şarkıcı, vasatı geçmeyen eğlence filmlerinde rol aldı. İlk olarak " Vision Quest " ve " Desperately Seeking Susan " adlı filmlerde oynadıktan sonra sıradışı tavırlarıyla dikkat çeken aktör Sean Penn ile evlendi. Ertesi yıl David Rabe'in " Goose and Tom-Tom " adlı bir tiyatro yapımında Sean Penn ile birlikte rol aldı. 16 Ağustos 1985 tarihinde California'daki evlilik törenleri medya tarafından büyük ilgi gören çift, 1986 yılında " Shangai Surprise " adlı filmde yeniden birlikte rol aldılar.

1989 yılında çıkardığı "Like a Prayer " albümünün müzik videosunda yanan bir kalabalığın önünde dans edip, bir rahibi öptükten sonra vücudunda yaralar ortaya çıkan ( stigmata ) Madonna, bu kliple birlikte büyük tepki topladı. Gelen talepler üzerine sponsorluğunu çekmek zorunda kalan Pepsi'den sonra birçok TV kanalı yaptığı anlaşmaları feshetti. Skandallar serisine devam eden Madonna, 1991 yılında " Truth and Dare " adlı bir belgeselde oynadıktan sonra " Sex " adlı bir kitap çıkardı. Ertesi yıl da " Erotica " albümünü tamamladı.

1992 yılında Time Warner ile 60 milyon dolarlık bir anlaşma yaparak yıldızlığını tescillendiren Madonna, sinemaya her zaman için yeşil ışık yakacağını oynadığı " Blue in the Face " ve " Four Rooms " gibi filmlerle gösterdi.

14 ekim 1996 yılında erkek arkadaşı Carlos Leon'dan bir kız çocuğu dünyaya getiren star, anne olmasıyla birlikte sakinlik ve huzurun hakim olduğu bir yaşam biçimini benimsedi. Bu sırada " Who's That Girl? " ( 1987 ) ve " Body of Evidence " ( 1993 ) adlı filmlerin özgün müziklerine imza attı. 1996 yapımı Amerikan filmi " Evita "da Arjantin'in efsanevi ismi Evita'yı canlandıran Madonna, bu rolüyle Müzikal ya da Komedi dalında En İyi Kadın Oyuncu Altın Küresi'nin sahibi oldu.

Yaşadığı süre boyunca birçok etkinliğe imza atan ve her daim zirvede kalmayı başaran Madonna, şöyle bir geçmişe baktığında kendisini başarılı bulmadığını söylüyor : " Kendimi o kadar iyi saymıyorum, daha fazla çalışmalıyım. Ama şimdi düşünüyorum da arkama bakıp şöyle diyebilirim. Hey yeter artık, hiçbir yarışı kazanmak zorunda değilim. Esas baskı kimseden değil tamamen kendimden geliyor. Etrafa şöyle bir bakıyorum da çevremdeki insanların kıskançlığını görüyorum. Diğer insanların hayatını görüyorum ve düşünüyorum ve kendi kendime soruyorum bu hayatı istiyor muyum diye ve cevap buluyorum : Hayır o zaman kapa çeneni! "

Son zamanlarda kendini dinsel ve mitolojik ritüellere veren Madonna, Rupert Everett ile birlikte rol aldığı " The Next Best Thing " adlı filmde Abbie adlı bir yoga hocasını canlandırıyor. Her ne kadar dingin bir yaşam sürse de haraketlilikten ve değişiklikten ödün vermeyen yıldız, son olarak " Lock, Stock, and Two Smoking Barrels " adlı filmin İngiliz asıllı yönetmeni Guy Ritchie'den bir çocuk beklediğini açıkladı.

Filmografi 2000 The Next Best Thing 1996 Evita 1996 Girl 6 1995 Four Rooms 1995 Blue in the Face 1994 Justify My Love 1993 Dangerous Game 1993 Body of Evidence 1992 Shadows and Fog 1992 A League of Their Own 1991 Madonna: Truth or Dare 1990 Madonna: Blond Ambition world Tour'90 1990 Dick Tracy 1989 Bloodhounds of Broadway 1987 Who's That Girl? 1986 Shanghai Surprise 1985 Vision Quest 1985 Desperately Seeking Susan 1985 A Certain Sacrifice

Madonna

1. anlamı i. Meryem Ana, Hazreti Meryem; Meryem Ana resmi veya heykeli. Madonna lily beyaz zambak . ,Madonna/Meryem.
2. anlamı meryem ana.

Madonna

Madonna İngilizce anlamı ve tanımı

Madonna anlamları

  1. (noun) A picture of the Virgin Mary (usually with the babe).
  2. (noun) My lady; -- a term of address in Italian formerly used as the equivalent of Madame, but for which Signora is now substituted. Sometimes introduced into English.

Madonna tanım:

Kelime: Ma·don·na
Söyleniş: m&-'dä-n&
İşlev: noun
Kökeni: Italian, from Old Italian ma donna, literally, my lady
1 archaic : LADY -- used as a form of respectful address
2 obsolete : an Italian lady
3 a : VIRGIN MARY b : an artistic depiction (as a painting or statue) of the Virgin Mary

Madonna ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Mary,

Madonna

İngilizce Madonna kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[madonna] s. Madona, Señora; representación de la virgen María-madre de Jesús; apodo de una famosa cantante de música rock americana

Madonna

İngilizce Madonna kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Madonna (née en 1958 sous le nom de Madonna Louise Ciccone), star américaine, chanteuse, compositrice et actrice de cinéma qui connait une célébrité mondiale

Madonna

İngilizce Madonna kelimesinin Almanca karşılığı.
[madonna] n. Madonna; Mutter Jesu (Maria); Marienstatue n. Madonna (1958 als Madonna Louise Ciccone geboren), amerikanische Sängerin Texterin und Schauspielerin

Madonna

İngilizce Madonna kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Madonna (nata nel 1958 col nome di Madonna Louise Ciccone) stella dello spettacolo e del cinema americano

Madonna

İngilizce Madonna kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Madonna Louise Ciccone (nascida em 1958), estrela americana do rock e do cinema (cantora, cancionista e atriz)

Madonna

i. meryemana

Madonna

Fransızca Madonna kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Madonna (born 1958 as Madonna Louise Ciccone), American superstar (singer, songwriter, actress)

Madonna

Almanca Madonna kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. (born 1958 as Madonna Louise Ciccone), American superstar (singer, songwriter, actress)

Madonna

İtalyanca Madonna kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. lady, milady; madonna, Virgin Mary

Madonna

Flemenkçe Madonna kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. madonna

Madonna

İngilizce Madonna kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. (geboren 1958 als Madonna Louise Ciccone), Amerikaanse ster (zangeres, tekstschrijver van liedjes, actrice)

Madonna

n. (born 1958 as Madonna Louise Ciccone), American superstar (singer, songwriter, actress) n. Madonna, Virgin Mary (mother of Jesus); Madonna Louise Ciccone (born 1958), American pop singer and actress n. Madonna (born 1958 as Madonna Louise Ciccone), American superstar (singer, songwriter, actress)

Madonna

Flemenkçe Madonna kelimesinin Fransızca karşılığı.
(godsdienst) madone (f)

Madonna

Almanca Madonna kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. vierge: la sainte vierge (f), madone (f)

Madonna

Almanca Madonna kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. madonna (f)

Madonna

Almanca Madonna kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. virgen (f)

Madonna

Almanca Madonna kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. Meryem Ana (f)

Madonna

İtalyanca Madonna kelimesinin Fransızca karşılığı.
(religione) madone (f)

Madonna

İtalyanca Madonna kelimesinin Almanca karşılığı.
n. dame, jungfrau, muttergottes, jungfrau: heilige jungfrau, madonna

misafir - 8 yıl önce
madonna süpper bi sanatçı şarkılarıda süpper

misafir - 8 yıl önce
seni çook seviyoruz madonna sen bizim için 1 numarasın sevgilerle damla dilara reyhan <3<3<3 :)

misafir - 8 yıl önce
süperrrrrr bir şarkıcı madonna nın bütün şarkıları süper :)

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Madonna Resimleri

Everybody (Madonna şarkısı)
6 yıl önce

Ünlü Amerikalı pop müzik sanatçısı Madonna'nın debut albümü Madonna'dan çıkan ilk teklidir. Şarkı, önce debut albümde, sonra da 1987'de çıkan "You Can...

Hard Candy (Madonna albümü)
6 yıl önce

Hard Candy, Amerikalı şarkıcı Madonna'nın on birinci stüdyo albümü. 19 Nisan 2008'de Warner Bros. tarafından yayımlandı. Albüm sanatçının Warner Bros...

Angel (Madonna şarkısı)
6 yıl önce

sanatçısı Madonna'nın ikinci albümü Like a Virgin'den çıkan üçüncü teklidir. Şarkı Sire Records tarafından yayınlanmıştır. Angel, her ne kadar Madonna'nın en...

Open Your Heart (Madonna şarkısı)
6 yıl önce

Ünlü Amerikalı pop müzik sanatçısı Madonna'nın üçüncü albümü True Blue'dan çıkan dördüncü teklidir. Şarkı, Sire Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkı...

Madonna merdivenleri
6 yıl önce

Madonna Merdivenleri (Michelangelo) (Orijinal İtalyanca: Madonna della Scala (Michelangelo) ; İngilizce:Madonna of the stairs) bir rölyef olup, Michelangelo...

Conestabile Madonna
3 yıl önce

İngilizce: The Conestabile Madonna İtalyan Rönesans ressamı Raphael'in küçük bir (ve olasılıkla bitirilmemiş) tablosudur. Bu olasılıkla Raphael'in Floransa'ya...

Gey ikonu olarak Madonna
6 yıl önce

Medyayı oynat Gey ikonu olarak Madonna, gey topluluğu tarafından Madonna popüler kültürde gey ikonu olarak kabul edilmiştir. Gençlik yıllarından itibaren...

Human Nature (Madonna şarkısı)
6 yıl önce

Amerikalı ünlü pop müzik şarkıcısı Madonna'nın 1994 çıkışlı Bedtime Stories albümünden çıkan dördüncü ve son şarkıdır. Şarkı Sire Records tarafından yayınlanmıştır...