Magic: The Gathering

Magic: the Gathering, Wizards of the Coast şirketinin kurucusu bir matematik profesörü olan Richard Garfield tarafından 1993 yılında yaratılmış bir stratejik kart oyunudur. Magic 2011 itibariyle 12 milyon oyuncusuyla giderek büyüyen bir oyuncu kapasitesine ulaşmıştır.

Bu makalenin ilgili olduğu konu başlıkları: magic: the gathering, büyücü, elf, trol, goblin
Magic: The Gathering
Magic: The Gathering
Magic: the Gathering, Wizards of the Coast`` şirketinin hazırlamış olduğu içinde elflerin, goblinlerin, ölümsüz hayaletlerin, trollerin ve fantazi dünyasının birçok yaratığı ve büyücülerinin olduğu bir oyundur. Oyunun amacı 20 can puanıyla başlayan rakip iki büyücünün birbirlerini çeşitli büyüler ve stratejiler kullanarak 0 veya 0`ın altına indirmektir. Rakip de bu sırada kendi yöntemleriyle kendini savunabilir veya karşı saldırılar yapabilir.
oyun bazı temel kuralları :
- Bir destede kart sayısı minimum 60 olmalıdır ve hemen hemen herkes bu sayıyı tercih eder.
- Bir desteye aynı isimli karttan (landler hariç) en fazla 4 tane konulabilir.
- Her sıra sana geçtiğinde sadece bir land oynayabilirsin.
-Bir büyü yapmak için kullandığın manaları senin turnun bittiğinde halla kullamdıysan kullanamadığın mana kadar canından puan kaybedersin.
- Oyunda sıra sende olsa bile belli bir sıralamayı izlemek durumdasın.Bu fazlar
  • Untap : büyü yapmak için Tap ettiği landlerin açılma safhasıdır.
  • Upkeep: daha önce yaptığın büyülerin eğer ödenmesi gereken can veya mananın ödendiği safha.
  • Draw: Kütüphaneden kart çekilir.
  • Main phase1: bu fazda land oynuyabilir her büyüyü yapabilirsiniz.
  • Combat phase: bu fazda da karşıya saldırı yapabilirsiniz.
  • Main phase2: bu turnde eğer bir önceki mail phasede land oynamadıysanız land oynuyabilir ve bütün büyülerinizi yapabilirsiniz.
  • End phase: oyun sırasına rakibe verdiğiniz fazdır.
Bir kartı açmak için (Land`ler dışında)o kartın mana bedeli ödenmelidir. Kart ne kadar güçlüyse, bedeli o kadar büyüktür. Oyunda 6 farklı kart türü vardır. Bunlar; land (toprak parçası), creature (yaratık), instant (anlık), sorcery (sihir), enchantment (tılsım) ve artifact (antika)`dır. Her kart türünün özellikleri farklıdır. Tüm bu büyü kartları temel olarak 5 renkle ve renksiz kağıtlar tanımlanırlar. Siyah -Ölümü simgeler. En saldırgan ve taratıkların güçlü olduğu bir destedir. ancak bu güçleriyle sahiplerinede çoğu zaman zarar verirler.-; Kırmızı -Kaosu simgeler. Saldırgan bir renktir, yaratıkları hızlıdır ve etkilidir.- ; Yeşil -Doğayı simgeler. Yaratık konusunda uzman olan renktir. Mana elde edebilmek kolaydır. Varolan yaratıkları her zaman güçlendirme olanağınız vardır.- ; Mavi -Bilgeliği simgeler. büyü konusunda usta kartlardır. rakibin hamlelerini büyülerle kısıtlayabilir daha fazla kart sahibi olabilirsiniz.- ve Beyaz -Yaşamı simgeler. bu büyüler daha çok sahibine güç kazandırır. kendi yaratıklarının defansı güçlüdür. genel olarak sahiplerini veya başka yaratıkları korumaya çalışır.- olmak üzere 5 temel renklerbunların kendi arasındaki çeşitli varyasyonları vardır. Desteyi oluşturuken birden fazla renk kullanarak farklı renklerin avantajlarını kullanabilirsiniz.

Land:Oyun daki manaların elde edildiği kartlardır. bu kartlar oyunda ki non-spell (büyülü olmayan) ve renksiz kartlardır. Deste kurulan oyun stratejisine göre istenildiği kadar koyulabilir. landler diğer kartlara farklı olarak her turn de sadece bir tane çıkartılabilir.Taplendiği (kapatıldığı zaman) Swamp (Bataklık) siyah; Mountian (Dağ) kırmızı; Forest (Orman) yeşil; Island (Ada) mavi ve Plain (Düzlük) beyaz mana kazanırsınız. Yok edilene kadar oyunda kalır. Yok etme büyüsünde aksi bir metin yoksa kart yok edildikten sonra Graveyard (Mezarlık) kısmına geçer.

Creature:Creature (Yaratık) kartları ise oyundaki saldırı ve size gelen saldırıları karşı savunma yapan kartlardır. Sizin ordunuzu temsil eder. Her yaratık kartının sağ alt köşesinde bir defans birde saldırı gücü vardır. Eğer yaratık savaş sırasında veya karşı tarafın yaptığı damege (hasar) büyüleri tarafından defans gücünden daha yüksek bir hasar alırsa oyundaki graveyard (mezarlık) kısmına geçer.

Instant:Instant (Anlık Büyüler) bu büyüler oyuna sıra ister rakipte isterse sizde olsun istenildiği anda oyuna sokulabilir.bu büyülerle direk olarak karşıdaki oyuncuya hasar verebilir bir yaratığınız veya bütün yaratıklarınızı güçlendirebilir veya onlara savaşta avataj kazandıracak özelliklere verebilir hatta rakibiniz bir büyüyü yaparken baştan engelleyebilir bunun gibi küçük ama etkili birçok büyü yapabilirsiniz.bu büyü kartları oynandıktan sonra direk olarak Graveyard (Mezarlık)`a döner.

Sorcery: Bu kartlarda aynı instantlar gibi anlık büyülerdir. Bu kartları ancak kendi sıranızda kullanabilirsiniz. Bu kartlar instanlara nazaran genelde daha etkili kartlardır. Bu kartlar da oynandıktan sonra Graveyard`a dönerler.

Enchantment:Bu büyü kartları sahip oldukları özelliğe göre oyun içinde bulunan herhangi bir karta hatta başka bir Enchantmant`a takılabilabiği gibi oyuncu kendine de takabilir.Yok edilene kadar oyun içinde kalarak size değişik şekillerde hatta oyunun kurallarını bile değiştirerek avantaj sağlıyabilir.

Artifact:Bu kartlar oyundaki renksiz kartlardır. Bu kartlar bazen bir creature bazen enchantment gibi oyunun kurallarını değiştirebilen kartlar olabilirler.Mana Coastları diğer kartlara oranla daha fazladır. Yok edilene kadar oyunda kalırlar.

Oyun sahası olarak; library (kütüphane), graveyard (mezarlık) ve oyun alanı olarak 3 alan bulunur. Libary destesinizi simgeler, kartkarı burdan çekersiniz. Graveyard ise kullanmış olduğunuz büyüler veya yok edilmiş kartlarınızın toplandığı alanı temsil eder.

BağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

büyücü elf trol goblin
...

Okuma Önerileri

The
2 yıl önce

Tarzan
3 yıl önce

Tarzan Edgar Rice Burroughs tarafından yaratılmış bir öykü karakteridir. İlk olarak 1912'de Maymunların Tarzanı adlı romanla ortaya çıkmı

Tarzan, 1931, 1972, 2002, Afrika, Alan Moore, Baltimore, Batman, Bilim kurgu, CBS, China
En İyi Kısa Belgesel Film Akademi Ödülü
3 yıl önce

1941 - ''Churchill's Island'' - National Film Board of Canada

Kami (anlam ayrımı)
3 yıl önce

Kami şu anlamlara gelebilir:

The Gathering (anlam ayrımı)
3 yıl önce

* The Gathering (grup), Hollanda'lı rock grubu* The Gathering (albüm), Thrash metal grubu Testament'in 8.

Peter Fonda
3 yıl önce

Peter Fonda, 23 Şubat 1940 doğumlu ABD'li aktördür.

Peter Fonda, 1940, 23 Şubat, ABD, Aktris, Aktör, Easy Rider, Ghost Rider, Henry Fonda, Jane Fonda, New York
The Gathering (anlam ayrım)
3 yıl önce

The Gathering (grup), Hollanda'lı rock grubu

The Gathering (anlam ayrım), Magic: The Gathering, The Gathering (grup), The Gathering (albüm), Anlam ayrım
Elif Acehan
3 yıl önce

Elif Acehan (d 7 Ekim, 1976, İstanbul) Türk sinema, televizyon oyuncusu ve seslendirme sanatçısı.

MicroProse oyunları
3 yıl önce

compactTOC

MicroProse oyunları, B-17 Flying Fortress, Civilization I, Civilization II, Civilization II: Test of Time, Civilization IV, Magic: The Gathering, Master of Orion, Pizza Tycoon, Transport Tycoon, Red Storm Rising
4X
3 yıl önce

4X oyunları, strateji oyun türünün bir çeşididir. "4X" tabiri, ingilizce olan 4 kelimeden gelmektedir: "eXplore, eXpand, eXploit ve eXterminate"

...

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.