Magister Equitum

Kısaca: Magister Equitum (Atların (Süvarilerin) efendisi), Roma Cumhuriyeti'nde var olan az sayıda olağanüstü makamlardan birisidir. ...devamı ☟

Roma İdari Teşkilatı Magister Equitum (Atların (Süvarilerin) efendisi), Roma Cumhuriyeti`nde var olan az sayıda olağanüstü makamlardan birisidir.

Diktatör ve Süvarilerin efendisi

Roma Cumhuriyeti`nde Atların Efendisi (Magister Equitum), Roma Diktatörü tarafından atanan ve görevden alınan, aynı zamanda da diktatör`ün görevden ayrılmasıyla mevcudiyeti sona eren resmi bir makamdı. Magister Equitum, diktatörün baş teğmen`i olarak görev yapardı. Magister Equitum olarak göreve atanacak kişinin seçimi Senatus consultum`a ihtiyaç duymadan doğrudan diktatörün yetkisine bırakılmıştı. Bir diktator, Magister Equitum`un yardımı olmadan görev yapamazdı ve eğer birinci Magister Equitum ölmüş ya da diktatörün altı aylık görev süresi dolmadan görevden uzaklaştırılmışsa yerine hemen yenisi seçilirdi. Magister Equitum, Praetorian imperium yetkisiyle donatılmıştı ve diktatörün yokluğunda onun temsilcisi olarak bir diktatörle aynı güce sahip olacak şekilde görev yapardı. Magister Equitum`un sahip olduğu imperium (emir verme yetkisi), bir konsülden daha fazla değildi ancak bir Praetor`a eşitti. Genellikle birisi Magister Equitum olarak atanmadan önce Praetor olarak görev yapmış olmasına dikkat edilmekle birlikte bu düzenli olarak uygulanan bir kural değildi. Bu sebeple Magister Equitum bir praetor`un nişanlarını taşırdı: toga praetexta ve eşlik eden altı lictor. Belki de en ünlü Magister Equitum, Sezar`ın birinci diktatörlüğü sırasında görev yapan Marcus Antonius`tur.

Atların (Süvarilerin) efendisi

Magister Equitum, diktatör piyadelerden oluşan lejyonların başı olduğundan süvarilerin komutanını ifade etmek için kullanılırdı. İsim, diktatörlerin Cumhuriyetin erken dönemlerindeki adı olan ``Magister Populiden (halkın efendisi) türetilmiş olup diktatörün ahırı ile ilgilendiğinden dolayı verilmiştir. ``Magister Equitum``, antik Roma`da "at", süvari anlamında kullanıldığı için günümüzde "atların efendisi" olarak çevirilmektedir (``Equitum``, ``eques`` yani "at adam" sözcüğünün çoğul genitif (ismin -in hali) halidir). Benzer bir terim olan ``magister peditum``, belkide arkaik "ayakların efendisi" ya da daha moderni olan "piyadelerin efendisi" anlamında çevirilmiş olabilir.

Kaynak

  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Master_of_the_Horse |tarih=27 Aralık 2007 |dil=İngilizce |madde=Master of the Horse

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.