Mahatma, Sanskritçe "Büyük Ruh" (महात्मा mahātmā: महा mahā (büyük) + आत्मं veya आत्मन ātman (ruh)). Bu yakıştırma Gandhi gibi kişilere yapılıyor. kaynaklarda Mahatma yakıştırmasının Gandhi'ye kim tarafından verildiği değişiyor.

Mahatma

Mahatma, Sanskritçe "Büyük Ruh" (महात्मा mahātmā: महा mahā (büyük) + आत्मं veya आत्मन ātman (ruh)). Bu yakıştırma Gandhi gibi kişilere yapılıyor. kaynaklarda Mahatma yakıştırmasının Gandhi'ye kim tarafından verildiği değişiyor. Birçok kaynak (Dutta ve Robinson'in Rabindranath Tagore: Rabindranath Tagore'nin bu yakıştırmayı ilk kez uygun bulduğunu yazıyor. Diğer taratfan "Mahatma" ünvanı Gandhi'ye ilk kez Ocak 21, 1915'de Nautamlal Bhagavanji Mehta at Kamribai okulunda, Jetpur, Hindistan'da verildi.

Bu terim yetenekli, özgür ruh ve profesyonellere verilir.

Bu kelime Madam Blavatsky'nin 19.yüzyılda Teosofiksel literatüründe popülerleşti. Madam Blavatsky’nin açıklamasına göre kitabın içindekiler kendisine Mahatmalar tarafından bildirildi.

Kaynakhttp://en.wikipedia.org/wiki/Mahatma 30.11.2006 08:15

Kaynaklar

Vikipedi

Mahatma

Mahatma İngilizce anlamı ve tanımı

Mahatma anlamları

  1. (noun) One of a class of sages, or "adepts," reputed to have knowledge and powers of a higher order than those of ordinary men.

Mahatma tanım:

Kelime: ma·hat·ma
Söyleniş: m&-'hät-m&, -'hat-
İşlev: noun
Kökeni: Sanskrit mahAtman, from mahAtman great-souled, from mahat Atman soul -- more at ATMAN
1 : a person to be revered for high-mindedness, wisdom, and selflessness
2 : a person of great prestige in a field of endeavor

İlgili konuları ara

Yanıtlar