Mahmud Ahmedinecad

Mahmud Ahmedinecad (1950 doğumlu) İran’ın yeni Cumhurbaşkanı. 4 Ağustos 2005 tarihinde cumhurbaşkanlığı görevini devralacak olan Ahmedincad, fakirlere yardım etmek, İslami değerlere daha fazla tutunmak, özelleştirmeyi tamamen ortadan kaldırmak ve ülkenin petrol gibi servetlerini halka dağıtmak peşinde giden biri.

<b>Mahmud Ahmedinecad</b>

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı
Mahmud Ahmedinecad İran’ın yeni Cumhurbaşkanı
Mahmud Ahmedinecad (1950 doğumlu) İran’ın yeni Cumhurbaşkanı. 4 Ağustos 2005 tarihinde cumhurbaşkanlığı görevini devralacak olan Ahmedinecad, fakirlere yardım etmek, İslami değerlere daha fazla tutunmak, özelleştirmeyi tamamen ortadan kaldırmak ve ülkenin petrol gibi servetlerini halka dağıtmak peşinde giden biri.

Ahmadi Necad bir demirci ustası ve nalbantın oğlu. Ailesi taşrada bir köyden Tahran’da işçi mahallesinde küçük bir eve göç etmiş olan Nejad, çocukluğundan beri orada yaşamış. Okula gidip başarılı olan bu fakir çocuk, ulaştırma mühendisliği alanında doktora yapmış ve uzun süredir Tahran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde ders vermekte idi. İran’da gerçekleşen devrim esnasında, ciddi bir aktivist öğrenci olarak ön saflarda yer almış, sonra da üniversitede İslami Öğrenci Birlikleri’nin kurulmasında bilfiil çalışmış, Basiji adını taşıyan loyalist milis güçlerinin kurulmasında da yer almış ve hem üye hem de eğitmen olarak çalışmış. Daha sonra devrimci güçler içinde paramiliter eleman olarak yer almış ve savaşmış. 1980-1988 Irak - İran savaşında ise cephede uzun süre savaşmış. İki yıl evvel de Tahran Belediye Reisi olarak atanmıştı. Şimdi ise ülkenin Başkanı oldu. Ahmadi Necad bir halk adamı olarak tanınıyor ve çok basit bir evde, sadece öğretim üyesi maaşı ile geçinerek, normal vatandaş gibi yaşıyor.

Tahran dışında çok az tanınan Nejad, demokrasi, sosyal ve siyasi özgürlük ve Batı ile daha iyi ilişkiler peşinde koşan biri değil. Tersine fakirlere yardım etmek, İslami değerlere daha fazla tutunmak, özelleştirmeyi tamamen ortadan kaldırmak ve ülkenin petrol gibi servetlerini komünist tipi bir yaklaşım ile halka dağıtmak peşinde giden biri. Tahran borsasını ise kumarhane olarak adlandırıyor. Ona göre ABD ile ilişkileri iyileştirmek bir öncelik değil, hatta geçen hafta parlamentoda yaptığı konuşmada ülkesinin gönlü arzu ettiği şekilde bir nükleer program uygulamakta serbest olduğunu da açık seçik ifade etmişti

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mahmud Ahmedinecad
Mahmud Ahmedinecad