--}}

Mahmut Tali Öngören

Mahmut Tali Öngören (d. 1931, İstanbul - ö.

Mahmut Tali Öngören   (d. 1931, İstanbul - ö. 13 Ekim 1999, İstanbul)   Gazeteci, yazar, senarist, TRT Televizyonu kurucusu.

1955 yılında Columbia Üniversitesi`nin Radyo-TV Yayıncılığı bölümünden mezun olan Öngören, TRT radyoları ve basın - yayın yüksek okullarında çalıştı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi olan Mahmut Tali Öngören, ``TRT televizyonunun kurulmasına öncülük etmiş`` olup, bir çok ilke imza atmıştır. Türkiye`de ilk Sinematek`i ve Ankara Uluslararası Film Festivali`ni kurmuş, İnsan Hakları Derneği, Dayanışma Yayınevi ve İnsan Hakları Vakfı`nın kurucu üyeleri arasında yer almış, senaryo ve köşe yazarlığı yapmış, 1990`lı yılların ortalarından itibaren, Türkiye ve Almanya arasında kültürel diyaloğa yönelik sayısız projeye destek vererek, InterFilmFestivali`nin başarıya ulaşmasında katkı sunmuştur.

Ayrıca Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel başkanlığı görevinde de bulunan Öngören, Radyo - tv - sinema üzerine çeşitli araştırma ve inceleme yazıları ile, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinin kültür - sanat eklerinde köşe yazıları yazdı, 12 kitabı yayımlandı. Atatürk`le birlikte Bandırma Vapuru`ndan Samsun`a çıkan İbrahim Tali Öngören`in yeğeni olan Mahmut Tali Öngören, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı`nın da kurucusuydu. Gazeteci - yazar Metin Aksoy Öngören için "Tek başına orkestra" deyimini kullanmaktadır.

Öngören anısına, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunlarının oluşturduğu ``İletişimliler Vakfınca "Öngören" Bursları" verilmekte, İnterforum tarafından ``"Öngören - Demokrasi ve İnsan Haklari Ödülü"`` dağıtılmaktadır.

Bazı eserleri  • Senaryo ve Yapım Birinci Kitap, Alan Yayıncılık, Ekim 1996, ISBN 9789757414568
  • Bu Ne Şiddet!, Kitle Yayınları, Kasım 1994, ISBN 9789757917120
  • Senaryo ve Yapım Üçüncü Kitap "Yapım Tekniği", Alan Yayıncılık, Sonbahar 1993, ISBN 9757414174
  • Senaryo ve Yapım İkinci Kitap, Alan Yayıncılık, Kasım 1995, ISBN 9789757414452
  • Yarının Radyo ve Televizyon Düzeni Özgür, Özerk ve Çoğulcu Bir Alternatif, İlad İletişim Araştırmaları Derneği, Tüses Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı, 1990
Filmografisi (senaryo)

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mahmut Tali Öngören
Mahmut Tali Öngören