Mahsun Kırmızıgül

Mahsun Kırmızıgül, 26 Mart 1969'da Bingöl'de doğdu. Annesinin adı Faika Arık, babasının adı Çerkez Bazencır'dır. İlkokulu Diyarbakır Süleyman Nazif İlkokulu'nda, ortaokulu Ali Emri Ortaokulu'nda, liseyi ise Diyarbakır Cumhuriyet Lisesi'nde tamamladı.

Mahsun Kırmızıgül

Mahsun Kırmızıgül, 26 Mart 1969'da Bingöl'de doğdu. Annesinin adı Faika Arık, babasının adı Çerkez Bazencır'dır. İlkokulu Diyarbakır Süleyman Nazif İlkokulu'nda, ortaokulu Ali Emri Ortaokulu'nda, liseyi ise Diyarbakır Cumhuriyet Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuar Bölümü'nde müzik öğrenimi gördü. 1980 yılında müzik çalışmalarına başlayan sanatçı, amatörce sekiz albüm yaptı. Profesyonel anlamda ilk albümü "Alem Buysa Kral Sensin"le 1993' te müzik dünyasına bomba gibi düştü. 1994 yılında Star TV'de "Alem Buysa" isimli dizide oynadı. Daha sonraki "Bebeğim" ,"İnsan Hakları" ve "Sevdalıyım Hemşerim" adlı çalışmalarında da aynı başarıyı tekrarladı. 1994'ün ikinci yarısında, Prestij Müzik şirketine Hilmi Topaloğlu ve Burhan Aydemir'den sonra üçüncü ortak olarak giren Kırmızıgül, sanatçı kişiliğinin yanı sıra yapımcı olarak ta müzik sektörü içindeki yerini aldı.

Prestij Müzik, Mahsun Kırmızıgül'le birlikte yüzde 600'lere varan büyük bir atılım göstererek beş yıl içinde müzik sektöründe zirveye taşındı. Özcan Deniz "Yalan mı", Seda Sayan "Ah Geceler",Ceylan "Ben Anayım", Alişan"Var ya", Ayhan Aşan"Sende mi", Ertuğrul Polat "Gittiğin O Gün", Kibariye "Bir Duygudur Kibariye", Onur "İlk Defa-Babam" gibi çalışmalarda gerek besteleri gerekse müzik yönetmenliği ile bu albümlere imzasını attı. Şirketin bir çok sanatçısına da müzikal anlamda bestelerini verdi. 1998 yılında çıkardığı "Yıkılmadım" adlı albümünü çıkaran Kırmızıgül, yine aynı yıl Kral Tv Video Müzik ödüllerinde Fantezi Müzik dalında "Yılın Sanatçısı", " Yıkılmadım" adlı parçasıyla da "Yılın Şarkısı" ödüllerini aldı. 1998'in en çok satan albümünü yapan sanatçı ayrıca aynı yıl içinde Türk Halk Müziği dalında Altın Kelebek ödülünü alarak "Yılın Sanatçısı" seçildi. Magazin Gazeteciler Derneğinin geleneksel ödülünde ise yine "Yılın Sanatçısı" seçildi.

Mahsun Kırmızıgül'ün ortağı ve aynı zamanda sanatçısı olduğu Prestij Müzik etiketi ile çıkan albümleri ise şöyle sıralanıyor: "Nilüfer", "Alem Buysa Kral Benim", "12'den Vuracağım", "İnsan Hakları", "Sevdalıyım Hemşerim", "Yıkılmadım". Bu albümler için çekilip gösterime giren klipler ise, "Hemşerim", "Ağlama Sen", "Bebeğim", "Mavi Göz", "Bende Sizdenim", "İnsan Hakları","Alem Buysa Kral Benim", "Herşeyim Sensin", "Belalım", "Taşralı", "Bu Sevda Bitmez", "Sevdalıyım", "Kardeşlik Türküsü","Yıkılmadım".

Mahsun Kırmızıgül, 2003 yılında, özel bir TV kanalı için çekilen "Zalim" adlı dizide kiralık katil 'Ayaz' karakterini canlandırdı.

Yanıtlar