Majino Hattı

Majino Hattı 1929-1936 yıllarında Fransa'nın kuzeydoğu sınırında cephesi 100, derinliği 15 km olarak yapılan tahkimat. Savaş bakanı Andre Maginot'un gayretleri ile inşa edildiği için, onun ismi ile anıldı. Yer altında yedi kat tesisleri olan bu muazzam tahkimat, askeri bir şehri andırıyordu. Grup içinde, gruplar arasında ve geri hatlara doğru karayolları ve demiryolları olup, bunlar taşıma ve irtibatı temin ediyorlardı. Bu yollar hattın çok uzaklarından tekrar yer yüzüne çıkıyordu.

Majino Hattı (Fransızca: "Ligne Maginot") Fransa'nın tüm kuzey ve doğu sınırlarını kapsayan hatta son kısmıda Korsika'da inşa edilmesi planlanmış savunma hattıdır.

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Fransa'nın tekrar işgalini önlemek üzere bu savunma hattının inşasına başlanmıştır. I. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde Savaş Bakanlığı Müsteşarı olan ve savaşa er olarak katılan Fransız devlet adamı Andrè Maginot'un israrla savunduğu ve sonunda uygulamaya konulmasını sağladığı devasa bir savunma hattıdır. Fakat tam anlamıyla asla bitirilememiştir.

Yapısı

Asıl yapı kale adı verilen dairesel ana yapılardan oluşmaktaydı. Bu yapılar arasında özel tüneller ile geçiş sağlanmaktaydı. Böylece savunma hattının tümü doğrusal ve kesintisiz bir hat oluşturmaktaydı. Tüm bu yapı grubunun kendi ozel hava temizleme sistemi ve özel haberleşme sistemleri bulunmaktaydı. Ayrıca bu kalelerde görevli askeri birliklerin konaklaması amacı ile özel barınma yapıları da hazırlanmıştı. Ozellikle 75, 81 ve 135mm'lik topçu bataryaları ve bunlar için özel üretilmiş taretler, özel tank hendekleri ve su yapay kanalları ile oldukça karmaşık bir koruma düzeni yapılmaya çalışılmıştı. Tüm silahlar için özel yeraltı cephaneliklerinin yanı sıra, gerekli enerjiyi üretebilmek için özel jeneratörlerde geliştirilmişti.

İnşaatı

1925'lere kadar hızla devam eden inşaatlar, daha sonraları bir savaş ihtimalinin uzak olduğu bahanesiyle bu yıllardan sonra yavaşlamış, 1930'larda tekrar çalışmalar başlamış, 1934'te neredeyse tüm askeri mühimmat tekrar yenilenmiş fakat tüm bu uğraşlara rağmen Alman saldırısı başladığında tam olarak tamamlanmamış durumda değildi. Özellikle Lüksemburg sınırındaki tamamlanmamış bölgeler hattın yarılmasına sebep olmuştur. İnşaatlar tam olarak bitmese bile silah teknolojisi geliştikçe bu hattın bu silahlarla donatılması asla unutulmamıştır. Belki de sırf bu yüzden büyük saldırı öncesinde hala Fransızlar için hat geçilemez zannedilmekteydi.

II. Dünya Savaşı'nda Almanya'nın Fransa Seferi'nde, Alman kuvvetleri doğrudan doğruya Majino Hattı'na saldırmamış, Belçika üzerinden hareketle savunma hattının kuzey ucunu dolaşarak Sedan bölgesi'den dolaşarak Fransa'ya saldırmışlardır.

Linkler

* http://www.maginot-line.com/ Majino Hattı (Flash eki gerektiriyor)

Kaynak: Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Majino Hattı ilgili konular

 • Şiir - Bayrak

  Bayrak Ey bir muharebe meydanında Avuçları kanımla dolu, Kafası gövdemin altında, Bacağı kolumun üstünde, Cansız uyanan insan kardeşim
 • Majino Hattı

  Majino Hattı 1929-1936 yıllarında Fransa'nın kuzeydoğu sınırında cephesi 100, derinliği 15 km olarak yapılan tahkimat. Savaş bakanı Andre
 • Schlieffen Planı

  Almanya'nın Fransa'yı istila planı. Majino Hattı'nın kuzeyini dolaşarak Belçika ve Hollanda topraklarından geniş bir yay çizerek Fransa topr
 • Locarno Antlaşması

  Locarno Antlaşması, 1 Aralık 1925`te, Londra`da imzalandı.
 • Samsun-Ceyhan Boru Hattı

  Samsun-Ceyhan Boru Hattı, Samsun ile Ceyhan arasında oluşturulmak istenen petrol boru hattı.
 • Ünye-Ceyhan Boru Hattı

  Ünye-Ceyhan Boru Hattı, Ünye ile Ceyhan arasında oluşturulmak istenen petrol boru hattı.
 • Çakmak Hattı

  Çakmak Hattı, II. Dünya Savaşı'nın çıkacağının anlaşılmasının ardından Almanlar tarafından gelebilecek bir saldırıya Trakya sınır
 • Bursa hızlı tren hattı

  Bursa hızlı tren hattı, tamamlandığında yapımı devam eden Ankara-İstanbul hızlı tren hattı ile entegre olacak Yüksek Hızlı Tren hattı.
Majino Hattı
Majino Hattı