Makao

Doğu Asya, Güney Çin Denizi kıyısında ve Çin sınırında yer alır.

Makao

Makao, Doğu Asya, Güney Çin Denizi kıyısında ve Çin sınırında yer alır. 20 Aralık 1999’da Çin, Makao üzerindeki egemenlik hakkına yeniden kavuştu ve Macao Özel İdari Bölgesi’ni kurdu. Kısa adı Ao. Macao, İnci Irmağı’nın batısındaki bir yarımadada yer almaktadır. Yakınındaki Dangzai adası ve Luhuan adası da dahil toplam yüzölçümü 25.8 kilometrekaredir. 2002 yılının sonunda Macao’nun nüfusu 442 bin olarak açıklandı.

Makao (Portekizce: Macau, Çince: 澳门- Aomen) Tam adı: Çin Makao özel yönetim bölgesi(中华人民共和国澳门特别行政区), Çin'in kuzey kıyısında bulunan, 20 Aralık 1999 tarihine kadar Portekiz'e bağlı sömürgesiydi, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Aynı adlı yarımadada, (Guangzhou) Guangcu'nun (eski Kanton) 115 km kadar doğusunda, Hongkong'un batısında, (Zhu Jiang) Cu Ciang ırmağı kıyısında yer alan Makao, kıyılarının açığındaki iki küçük adayı (Tayfa ve Koloan) (Taipa ve Coloane) da içerir.

Yüzey şekilleri

Makao, aşağı yukarı bütünüyle kentleşmiştir ve tarıma ayrılan alanlar toplam yüzölçümün ancak %10'unu bulur. İklim tropikal, yıllık sıcaklık ortalaması 22 °C, yıllık yağış ortalaması 1.800 mm'dir.

Toplum yapısı

Makao nüfusunun %99'unu Çinliler, %1'ini Portekizliler ve yabancılar oluşturur. En yaygın dil Çince (Kanton lehçesi), en yaygın din de Budizm'dır.

Ekonomi

Ekonominin başlıca kesimi olan sanayide, başlıca kollar arasında dokuma sanayisi, oyuncak yapımı, elektronik gereçler yapımı, yapay çiçek sanayisi, vb. sayılabilir. Turizm ve kumarhaneler (yakındaki Hongkong'da kumar yasaktır) önemli ek gelir kaynakları oluşturur: Yılda 5 milyonu aşkın turist.

Besin açısından Makao, büyük ölçüde Çin ve Hongkong'dan yapılan dışalıma bağımlıdır; ama dış satımın yüksekliği sayesinde, dış ticaret bilançosu olumludur.

Altyapıyı geliştirmek için birçok tasarı uygulamaya konmuştur.

Tarih ve yönetim

1557'de Portekizlilerin bir ticaret üssü ve Çin'de misyonerlik çalışmaları merkezi olarak kurdukları Makao'nun yönetimi, 1887'de Çin hükümeti tarafından Portekiz'e bırakılıp, bu antlaşma 1979'da yenilendi. 1987'de Çin ile Portekiz arasında, Makao'nun 1999'da Çin'e geri verilmesini öngören bir antlaşma imzalandı.

1976'da büyük ölçüde özerklik tanınan, 1990'da özerkliğin sınırları yeniden genişletilen Makao, 1999'a kadar Portekiz hükümeti tarafından atanan bir vali tarafından yönetilmekteydi.

Coğrafya

Makao'da en iyi mevsim Kış'dır (Ekim - Aralık) günlerin güneşli & ılık ve nemin çok düşük olduğu zamanlarda. Kış (Ocak - Mart) oldukça soğuk fakat güneşlidir.İlkbahar'da (Nisan'dan başlar), nem artmaya başlar ve Yaz'ın (Mayıs'dan Eylül'e) iklim ılıktır,ve nemli yağmurlar Tayfun'lara sebep olur.

Kardeş şehirlerMakao hakkında

  • Tam Adı: Makao Özel Yönetim Bölgesi
  • Yüzölçümü: 25.4 km²
  • Başkenti: Makao
  • Para Birimi: Pataca
  • Dili: Portekizce, Çince
  • Nüfusu: 461 833 kişi (2002 tahmini)
  • Ortalama Ömür: 81.78 yıl (2002 tahmini)
  • Okur Yazarlık Oranı: % 90 (1981 tahmini)
  • Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 17 600 $ (2001 tahmini)

Makao

Almanca Makao kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. macao (m)

İlgili konuları ara

Yanıtlar