Makara (Olta)

Kısaca: Makara, balık tutma aracı olan misinanın sarılarak balık tutma esnasında misinanın toplanması ya da gevşetilmesi işlemini gerçekleştiren araca verilen addır. Makara mekanizması bu anlamda esas olarak sarma ve misina uzunluğunu ayarlama ve dolayısıyla dengesini sağlama gibi işlevler görmektedir. Makara mekanizması, misinanın ileri uzatılması ve oltanın atılması işlevlerini gören çubuk ya da kamış ile bir bütündür. Özellikle amatör balıkçılıkta kullanılmaktadır. ...devamı ☟

Makara, balık tutma aracı olan misinanın sarılarak balık tutma esnasında misinanın toplanması ya da gevşetilmesi işlemini gerçekleştiren araca verilen addır. Makara mekanizması bu anlamda esas olarak sarma ve misina uzunluğunu ayarlama ve dolayısıyla dengesini sağlama gibi işlevler görmektedir. Makara mekanizması, misinanın ileri uzatılması ve oltanın atılması işlevlerini gören çubuk ya da kamış ile bir bütündür. Özellikle amatör balıkçılıkta kullanılmaktadır. Bazı özel şekillerinde doğrudan bota ya da sabit bir parçaya monte edilebilen makara, genel olarak kamış ile birlikte kullanılmaktadır. Kullanımına ilişkin veriler ve Çin tablolarından anlaşılan ise amatör balıkçılıkta makaranın kullanımının M.S. 1195'e kadar dayandığı şeklindedir.

Makara mekanizması

Makara, sıkılığı ayarlanabilen altlı üstlü bir yuvaya makara ayağının yerleştirilip sıkılması ile kamış üzerine monte edilir. Kol, üzerindeki bir düğme yardımıyla katlanabilir özelliktedir ve ergonomiyi sağlar. Açık vaziyetteki kol yardımıyla misina makara sarılır ya da gevşetilir. Bu yapılırken geri ve ileri istemsiz makara dönüşünü engelleyebilmek için makara göbeğine yerleştirilmiş bir manivela mevcuttur. Misina makara gövdesine sarılı vaziyettedir ve bu bobin yarı korunaklı bir durumdadır. Makaranın misinayı sarış hızı ya da salımı ayarlanabilir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.