Makedonya Türkleri.Eski Yugoslavya toprağı olan Makedonya Cumhuriyeti`nde yaşayan Türklerdir.Çoğu buraya Osmanlı Devleti zamanında yerleşmiştir.

Makedonya Türkleri

Makedonya Türkleri.Eski Yugoslavya toprağı olan Makedonya Cumhuriyeti`nde yaşayan Türklerdir.Çoğu buraya Osmanlı Devleti zamanında yerleşmiştir.

Bulundukları başlıca şehirler

Üsküp, Manastır, Gostivar, Kalkandelen, Ohri, Resne Bölgedeki Türk toplulukları bulundukları ülkenin idari yapısına uymaktadırlar. Kosova ve Sancak`ta Türk Demokratik Birliği Hareketi Türkler`i temsil etmektedir.Atatürk`ün de akrabalarının bulunduğu yerdir

Tarihçe

1300 yılından sonra da Anadolu`dan Makedonya`ya çok sayıda Türk göçmen yerleştirilmiştir.1953 yılında, Makedonya`da 203 bin Türk yaşarken bu nüfus bugün 97 bin beşyüze inmiştir.

Siyasi Yapı

Makedonya`da bugün "Türk Demokratik Partisi" kurulmuş ve bölgede yaşayan Türkleri temsil etmektedir. Makedonya`da Türkçe gazete, dergi yayınlanmakta olup, aynı zamanda Türkçe radyo yayınları da yapılmaktadır.

EğitimMakedonya`da Türkler arasında eğitim Türkçedir. Doğu Makedonya`da dört yıllık Türkçe eğitim alma hakkı vardır. Halen mevcut ilköğretim kurumlarında 264 öğretmen görev yapmaktadır.Gostıvar`da bir genel lise ve bir meslek lisesi ile Kalkandelen`de bir meslek lisesinde Türkçe öğretim yapılmaktadır. Üsküp`te de bir lise`de Türkçe öğretim verilmektedir. Üsküp ve Manastır Üniversitesinde Türklere çok az bir kontenjan ayrılmaktadır. Ülkede ayrıca Türk özel teşebbüsünün açtığı Türk okulları vardır. Makedonya Türkleri bu okullara yoğun ilgi göstermektedir. Ayrıca, Kosova ve Sancak bölgesinde de Türklerin sayısı 2 bine ulaşmıştır. Burada Türkler Türkçe eğitim görmekte olup en çok Priştine kentinde toplanmışlardır.

Linkler[1]

Kaynaklar

Vikipedi
makedonya çocugu olmaktan evladı fatihanların torunu olmaktan gurur duyuyorum bugün türkiyede ve dünyada herkezin kardeş olmasını diliyorum

İlgili konuları ara

Yanıtlar