Malatya (il)

Malatya ili Doğu Anadolu Bölgesi`nin Yukarı Fırat Havzası`nda yer almaktadır.

{{Trİl| İl adı=Malatya| Bölge=Doğu Anadolu Bölgesi| Harita adı=Malatya| Yüzölçümü=12.313| Nüfus=853.658| Nüfus yoğunluğu=*| Plaka kodu=44| Telefon kodu=422| İlçe sayısı=13| Vali=Halil İbrahim DAŞÖZ }} Malatya ili Doğu Anadolu Bölgesi`nin Yukarı Fırat Havzası`nda yer almaktadır. Doğuda Elazığ ve Diyarbakır, güneyde Adıyaman, batıda Kahramanmaraş, kuzeyde Sivas ve Erzincan illeri ile çevrilidir. İlçeleri: Doğanşehir, Arapgir, Arguvan, Hekimhan, Darende, Akçadağ, Yeşilyurt, Pütürge, Doğanyol, Kale, Battalgazi, Yazıhan, Kuluncuk. İl topraklarının yüzölçümü: 12.313 km², merkez nüfusu 481.000, toplam nüfus 853.658`dir.

Coğrafya ve iklim

İl genelinde yer alan dağların başlıcaları Malatya dağları, Nurhak dağları, Akçababa dağları, Yama dağı iken, başlıca akarsular Söğütlü çayı, Morhamam çayı, Kuruçay, Tohma suyu, Sultansuyu, Sürgü suyu, Beylerderesi, Mamıhan ve Şiro çayıdır. Malatya ilinde karasal iklim koşulları hüküm sürer, ancak son yıllarda inşa edilen barajlar il genelinde iklimi yumuşatmıştır. Ayrıca Beydağlarının o muazzam görüntüsü o uzantısı şehre ayrı bir güzellik katmaktadır.İl, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nin arasında tampon bir bölge olma özelliğini de taşımaktadır. Malatya ili, deprem kuşağı bakımından ikinci büyük fay kuşağında yer alır. Bölgenin dağlık ve dinamik bir yer hareketliliğine maruz kalması sonucu depremler sık sık meydana gelir. Yani kıvrımlı bir arazi şekli yaygındır bölgede.

Tarih

İsminin kökeni: Malatya`nın adı Kültepe tabletlerinde `Melita` olarak, Hitit tabletlerinde "Maldia" olarak geçmektedir. Malatya kelimesi Hititçe bal anlamina gelen "Melid" kelimesinden türetilmistir. Eski çağ cografyacılarindan Strabon, Malatya`yı, kesin olarak belirtmemekle birlikte, Kommagene sınırında Kapadokya Krallığı`nın (M.Ö.280-212) on valiliğinden biri olarak göstermiştir. Hititler M.Ö . 2000 yıllarının başında bu bölgede hüküm sürmeye başlamışlardır. M.Ö. 1750 yıllarında Kuşsara Kralı Anitta, Anadolu`yu tek bir yönetim altında toplayarak siyasi birliği sağlamış ve Malatya`yı da bu birliğe dahil etmiştir. II . Mursilis, Muvatalli ve III. Hattusilis dönemlerinde Malatya, Hitit Merkezine bağlı kalmıştır. Asur Kralı Sanherib (M. Ö. 705-681) döneminde Asur egemenliğine giren Malatya, daha sonra Med ve Perslerin hakimiyetine girmiştir. M .Ö. 4. yüzyılda Makedonya Kralı İskender`in Anadolu`yu ele geçirmesinden sonra, Malatya Hellenistik kültürün etkisinde kalmıştır. Bu tarihten sonra Malatya, sırasıyla, Medlerin, Perslerin, Romalıın, Bizanslıın, Selçukluların egemenliği altına girmiştir.1515 yılından itibaren de Osmanlı yönetimi altına giren Malatya, Cumhuriyetle birlikte (20 Nisan 1924 Anayasası 89. maddesi) ile il olmuştur.

Linkler

}

}

Meleti

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Malatya (il)
Malatya (il)