--}}

Malavi Gölü

Malavi Gölü (eski tabir Nyassa Gölü), 560 km uzunluğu, 80 km'ye varan genişliği (ortalama 50 km) ve 704 m'ye kadar olan derinliği ile Büyük Rift Vadisi'nin en büyük göllerinden biridir. Yüzölçümü 29.604 km2'dir.Malavi Gölü (eski tabir ``Nyassa Gölü``), 560 km uzunluğu, 80 km`ye varan genişliği (ortalama 50 km) ve 704 m`ye kadar olan derinliği ile ``Doğu Afrika Yeryüzü Kırığı`` `nın (``Büyük Rift Vadisi``) en büyük göllerinden biri. Yüzölçümü 29.604 km²`dir

Coğrafya

Malavi Gölü, büyüklük bakımndan Doğu Afrika`da sadece Tanganika ve Victoria Gölü`ne geçilir ve Yeryüzü`nün dokzuncu büyük gölüdür. Gölden kaynaklanan akarsu, Shire Nehri`dir. Malavi Gölü`ne kıyısı olan ülkeler Tanzanya, Malavi ve Mozambik`tir.

Gölün güney kısımları, geniş ve güzel plajlarıyla oldukça sevilir. Kuzeye doğru kıyılar dikleşir. Tamamen kuzeydeki Tanzanya kısmında Livingstone Dağları`nın 2.500 m yüksekliğe ulaşan dik duvarları gölün hemen yanından yükselir. Burada çok şiddetli rüzgarlar ve yüksek tehlikeli dalgalar meydana gelir. Karşı tarafta bulunan Malavi kısmındaki ``Karonga`` ve ``Chilumba`` arası çok daha az sarpken ``Chilumba`` ve ``Nkhata Bay`` arası yeterince diktir.

Göl ekonomisi ve ulaşım

Malavi Gölü, balık türlerinin zenginliği ile (yaklaşık 1500 tür) aquaristik (akvaryumculuk) alanda çok ünlüdür. Renk bakımnından çok görkemli olan birçok tür, aquaristik alanda çok yaygındır. Bu balıklar, yumurtalarını ve yavrularını koruma amaçlı ağzında taşıyan Cichlidae familyasına (Cichlidler) aittir. İlginç olan ise, bu familyadan ``Tilapia`` cinsinin besin amaçlı ihracatta işe yaramasıdır. Bu balıklar ekonomik amaçlı sadece Malavi Gölü`nün en güney kısmında avlanırlar. Balıkçılar oyma kayıklarla da bu balıkları otla ile avlasalar da bunların miktarı ticareti yapılabilecek düzeyde asla değildir.Hemen kıyıdan ağ sallama ile balıkçılık çok daha yaygındır ancak balıkların büyük olanları burada bulunmaz.

Malavi Gölü`nde yolcu ve yük taşımacılığı bir tane motorlu gemiyle (MS Ilala) yapılır. Güneyden kuzeye limanlar, ``Monkey Bay``, ``Chipoka``, ``Makanjila``, ``Nkhotakota``, ``Nkhata Bay``, ``Mphand Port``, ``Ruarwe``, ``Charo``, ``Mlowe``, ``Chilumba`` ve Karonga şehrindeki ``Kambwe`` `dir. Monkey Bay-Karonga arasında gidiş-dönüş yolculuk 5 gün sürer. Nkhata Bay`den haftada iki kez Chizumulu ve Likoma adalarına sefer vardır.

Göl hayvanları

Göl suyu cam gibi berraktır. Rüzgarsız zamanlarda birçok metre derinlikte zemin görülebilir. En başta dikkat çeken bir unsur da suda da karadaki gibi çok hareketli ve hızlı olan su aygırlarıdır. Hantal cüsseleri aldatıcıdır. Bu hayvanlar bitki yiyicidir ancak açık suya kaçış yollarını kestiklerinde insanlara saldırırlar. Kurbanlarını suyun altına çekerler ve orada havasız bırakırlar. Su aygırları her yıl, balık bakımından zengin olan gölde yeterli besini bulan timsahlardan daha fazla sayıda insanı öldürmektedir. Üzerinde yerleşim olmayan küçük adalarda piton yılanı ve varan (kertenkele cinsi) gibi vahşi hayvanlar bulunur. Karşılaştırıldığında, gölün yerleşim olan yerleri daha tehlikesizdir.

Milli park

1980 yılında 88 km² büyüklüğünde Lake Malawi National Park Monkey Bay`in güneyinde kuruldu. Park, gölün bir kısmını, ``Khumba Yarımadası`` `nı oniki küçük adayı kapsar. Milli Park, 1984 yılından berş UNESCO`nun ``Dünya Doğa Mirası`` listesindedir.

Dış bağlantılar

}

Kaynaklar

  • {{kaynak wiki| url=http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Malawisee&oldid=21735794|tarih=21 Eylül 2006|dil=Almanca| madde=Malawisee
}} (Kısmi serbest tercüme olup, ayrıca ufak düzenleme yapılmıştır.)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Malavi Gölü
Malavi Gölü