Malvales

Malvales eudicots kladının rosids alt sınıfına dahil olan küçük bir çiçekli bitkiler takımıdır. APG II-sistemine göre, bu takım 9 ailede yaklaşık 6000 tür içerir. Takım eucots kladının bir parçası olan Eurosids II'ye yerleştirildi.

Takımın üyeleri çoğunlukla çalılar ve ağaçlardır; ailelerinin çoğu tropik ve subtropik bölgelerde kozmopolit bir dağılıma sahiptir ve ılıman bölgelere sınırlı bir genişleme gösterir. Üç endemik Malvales ailesinin (Sphaerosepalaceae, Sarcolaenaceae ve Diegodendraceae) bulunduğu Madagaskar'da ilginç bir dağılım mevcuttur.

Pek çok Malvaceae türü -hafifliğiyle bilinen Ochroma (balsa) ve oyma için popüler bir ağaç olarak Tilia (ıhlamur veya ıhlamur ağacı)- ağaçlarıyla bilinir. Kakao ağacının meyvesi (Theobroma cacao), çikolata için bir bileşen olarak kullanılır. Kola fıstığı (Cola cinsi) yüksek kafein içeriği ile dikkat çekicidir ve geçmişte çeşitli kolalı içeceklerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılmıştır. APG II' ye göre Malvales'in diğer iyi bilinen üyeleri, defne, ebegümeci, gülhatmi, bamya, baobab ağaçları, pamuk ve kapoktur.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.