Mara Meimaridi

Mara Meimaridi Yunanistan'da 2001 yılında yayınlanan ilk romanı İzmir Büyücüleri ile ülkesinde ve pek çok başka ülkede üne kavuşmuş bir Yunanlı kadın yazardır. Aslen antropoloji konusunda Atina Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir.

Mara Meimaridi

thumb|İzmir Büyücüleri

Mara Meimaridi Yunanistan`da 2001 yılında yayınlanan ilk romanı İzmir Büyücüleri ile ülkesinde ve pek çok başka ülkede üne kavuşmuş bir Yunanlı kadın yazardır. Asıl mesleği antropoloji ve Atina Üniversitesi`nde öğretim görevliliğidir.

Kastella`da doğmuş ve büyümüştür. İlk olarak Atina Üniversitesi Felsefe Bölümü`nü bitirmiştir. Öğrenciliğinde bazı arkeolojik kazılarda görev almış, aynı zamanda turizm rehberliği okulundan mezun olmuştur. Paris`te Sorbonne Üniversitesi`nde Arkeoloji üzerine master yaparken biyoloji ve tıp antropolojisi ile de ilgilenmiştir. Fransa Jussieu - Ecole de Medicine de Saints Peres tıp okulundan iyi derecelerle mezun olmuştur. Yunanistan`a döndükten sonra Avdira kazılarına katılarak iskelet yapılarını incelemiştir. Çocuk sağlığı, Aya Sofya Çocuk Hastanesi Pedagoji Bölümü gibi çocuk sağlığıyla ilgili yerlerde uzun süre çalışmıştır. En önemli araştırması olan `Çocuk gelişiminde etnik kalıplar` Yunanistan`da bugün halen çocuk sağlığıyla ilgili kitaplarda kaynak olarak kullanılmaktadır. Atina Üniversitesi`nde Radyoloji araştırması yaparak `Yunan çocuklarının gelişme karakterleri` adlı tezini hazırlamıştır. Bir çok araştırması tıp dergilerinde yayınlanmıştır. Son yıllarda öncelikle beslenme alanında yazılar yazarken, bir taraftan da UMD Amerikan Üniversitesi`nde evrenbilimi ve astrofizik eğitimine devam etmektedir.

İlk romanı İzmir Büyücüleri 19. yüzyıl sonlarının kozmopolit İzmir`inde yaşamış Katina adlı bir Rum kızının bir Türk kadınından öğrendiği büyü yöntemlerini kullanarak ardarda erkekleri ağına düşürüşünü ve zenginleşmesini anlatmaktadır. Kitap Yunanistan`da televizyona da uyarlanarak dizi olarak yayınlanmaya başlamıştır. Kitabın -kusurlar içeren- bir Türkçe çevirisi de 2004 yılı içinde Türkiye`de hayli sükse yapmıştır.

İzmir Büyücüleri`nin Türklüğü aşağılayıcı ifadeler içerdiği gerekçesiyle 2005 Aralığında Türk Ceza Kanunu 301. Maddesi çerçevesinde kitabın Türkiye`deki yayıncısı Literatür Yayınevi Yayın Yönetmeni Abdullah Yılmaz aleyhine Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir dava açılmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar