Marcus Claudius Marcellus (Julio-Claudian hanedanı)

Marcus Claudius Marcellus (42-MÖ 23), Augustus'un kız kardeşi Küçük Octavia ve eski bir konsül olan Gaius Claudius Marcellus Minor'un en büyük oğlu.

Marcus Claudius Marcellus (Julio-Claudian hanedanı)

çeviri Julio-Claudian Hanedanı |image=200px |caption=Augustus`un yeğeni ve evlatlık oğlu MarcellusMarcus Claudius Marcellus (42-M.Ö. 23), Augustus`un kız kardeşi Küçük Octavia ve eski bir konsül olan Gaius Claudius Marcellus Minor`un en büyük oğlu. Babası tarafından İkinci Pön savaşıın ünlü generali Marcus Claudius Marcellus ile akrabadır.

Hayatı

Yükselişi

Augustus`un oğlu olmadığından, en yakın akrabalarından biri olarak Marcellus, amcasının Sextus Pompeius ile yapacağı barış için henüz üç yaşında Sextus`un kızlarından biriyle nişanlandı (Sextus Pompeius`un yenilmesi üzerine bu akit unutuldu). Zamanla aralarından amcasının Marcus Antonius ve Kleopatra`ya kazandığı zaferin onuruna yapılan geçit töreni de dahil olmak üzere pek çok toplumsal etkinlikte Augustus`a eşlik etmeye başladı.

Veraset

M.Ö. 25 yılında, Marcellus Augustus`un tek kızı Yaşlı Julia ile evlendi.<ref> Dio 53.27.5</ref> Dio`ya göre, bu sıralarda Augustus`un ölümcül derecede hasta olduğuna ve bu sebeplede yerine Marcellus`u hazırladığına inanılıyordu.<ref> Dio Cassius (53.30)</ref>

Aedile

Augustus, zamanla Marcellus`un politik kariyerini hazırlamaya başladı ve M.Ö. 23 yılında ona senatör olma hakkı verdi. Bu hak ona teamüllerden on yıl önce Konsül seçilme ve aynı yıl aedile seçilme hakkı sağlayacaktı.<ref>Dio 53.28.3</ref> Bu seçimi kutlamak için onun adını taşıyan bir tiyatro yaptırdı.

Ölümü

Marcellus tiyatronun tamamlandığını göremedi.<ref>Augustus tiyatroyu "onun için bir anıt olarak" tamamlattı- Dio 53.30.5</ref> Aedile olarak görey yaptığı yıl hastalandı ve kısa bir süre sonra Baiae`de öldü. Augustus, Marcellus`un "Hermes Logios" formunda cenaze heykelini yaptırdı. Agrippa, Marcellus`un ölümü üzerine Asya`dan hemen döndü ve bir süre sonra Marcellus`un dul karısı Julia ile evlendi.

Notlar

<references/>

Kaynak

  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Marcus_Claudius_Marcellus_%28Julio-Claudian_dynasty%29 |tarih=28 Şubat 2008 |dil=İngilizce |madde=Marcus Claudius Marcellus (Julio-Claudian dynasty)Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar