Marguerite Porete

Kısaca: Marguerite Porete (ö.1 Haziran 1310), Fransız mistik. ...devamı ☟

Marguerite Porete
Marguerite Porete

} } Marguerite Porete Fransız mistik. "Basit Ruhların Aynası" (The Mirros of Simple Souls) adlı eserini dağıtmayı reddettiği için sapkınlıkla suçlanıp 1310`de kazıkta yakılmıştır.

Yaşamı

Porete`nin yaşamı ile ilgili kayıtlar onu sapkınlıkla suçlayıp kazıkta yakılmaya mahkum edenlerce tutulduğundan büyük ihtimalle önyargı ve eksiklikler içerecektir. Beguine hareketiyle ilişkili olan Porete 1946 yılına kadar "Mirror" adlı eserin yazarı olarak bilinmemekteydi.

Porete`nin ilişkili olduğu dindar kadınlar teşkilatı Beguine hareketi 1170-80`de Hollanda`da başlamış ve Fransa, Almanya ve Latin ülkelerine yayılmıştı. Hareketin Beghardlar denilen erkek kolu da olduğu ancak onbeşinci yüzyıl ortalarına kadar yayılmasının durduğu da belirtilmiştir. Begineler manastır yemini etmeden kendilerini Tanrı`ya adayan kadınlardı.

Beguine kelimesinin kökeni kesin olmamakla birlikte Flemenkçe dua etmek anlamına geldiği veya veya kızkardeşlik teşkilatı kuran ve yaklaşık 1187`lerde ölen Lií¨ge`li rahip Lambert le Bí¨gue`in adından geldiği veya Katharların diğer bir adı olan ve Toulouse`in kuzeydoğusundaki Albiga şehrine atıfla söylenen Albigensian`dan geldiği iddia edilmiştir.

Beguineler Vatikan tarafından kabul görmemişlerdi. Pope V.Clement onları Hristiyanlığa uymayan davranışlarda bulunmakla suçluyordu.

Porete kitabından dolayı suçlanıp önce hapse atılmış, görüşlerinden dönmesi istenmiş ancak bunu reddetmiştir. Kendisini suçlayan keşiş kitabındaki bazı ifadeler hakkında görüş almak için metinleri Paris Üniversitesi`ne göndermiştir. Gelen yanıtta Porete`nin iflah olmaz bir sapkın olduğu bildirilmiş ve 1310`da sapkınlıkla suçlanıp kazıkta yakılmıştır.

"Basit Ruhların Aynası" -The Mirror of Simple Souls-

Porete`nin kitabı Tanrı ile birleşen ve O`nun iradesinden başka iradesi olmayan basit ruhlara atıfla yazılmıştır. Kitabın orijinali Eski Fransızca yazılmış ancak Latinceye ve diğer dillere tercüme edilip yayılmıştı. Porete eserinde dönemindeki tensel aşk için kullanılan deyimleri kullanarak İlahi aşkı anlatmaya çalışmış ancak engisizyon eseri sapkınlıkla suçlamıştır.

Dini mahkeme Porete`nin Kilise`yi ve dini hiyerarşiyi küçümsediği iddiasında bulunmuştu. Gerçekten Porete`de kitabında Hristiyan din adamlarına şu şekilde sesleniyordu:

"Teologlar ve ruhban sınıfının diğer üyeleri sizler eğer alçakgönüllülükle onunla karşılaşmazsanız ki bu şekilde Akıl evinin efendileri olan Sevgi ve İnanç sizi akla üstün kılacaktır, ne kadar parlak kavrayışınız olursa olsun bu kitabı anlamayacaksınız."

KaynakBağlantılarKitap

  • Marguerite Porete, ``The Mirror of Simple Souls``, ed. Ellen Babinsky. Paulist Press, 1993. ISBN 0-8091-3427-6


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

mistisizm mistisizm portalı

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Marguerite Porete Resimleri