Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (İngilizce: Massachusetts Institute of Technology) veya kısaca MIT (ˈɛm ˈaɪ ˈtiː), Amerika Birleşik Devletleri'nın Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinin Cambridge mahallesinde yerleşik ve özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir. Teknoloji ve mühendislik konularında Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınmaktadır.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology veya kısaca MIT), Amerika Birleşik Devletleri'nın Massachusetts eyaletindeki Boston şehri yakınında yer alan ve özellikle bilim ve mühendislik konusundaki başarılarıyla tanınan bir eğitim kurumudur. Dünyanın en iyi üniversitelerinden sayılmaktadır. Şu ana kadar MIT'nin öğretim ve araştırma üyeleri, öğrenci ve mezunları arasında Nobel Ödülü kazananların sayısı 61'e ulaşmıştır ve bu ödüllerin 14'ü son beş yıl içinde kazanılmıştır.

Tarihçesi

MIT 1861 yılında kuruldu ve 1865 yılında Boston kentinin merkezinde kiralık bir binada eğitime başladı. 1916 yılında Boston şehrinin ortasından geçen Charles nehrinin karşı yakasında bulunan Cambridge semtinde bulunan şimdiki kampüsüne yerleşti. 1900 yılında aynı şehirde bulunan dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi'yle birleşmesi düşünüldü fakat bu öneri MIT mezunlarından gördüğü tepki üzerine gerçekleşmedi. Enstitünün önemi özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında yaptığı bilimsel ve askeri buluşlar dolayısıyla arttı. Soğuk Savaş yıllarında ABD hükümetinden aldığı fonlarla araştırmaların hızını arttırdı. 21. yüzyıla girerken hem kendi içinde yapılan buluşlarla, hem de mezunlarının kurduğu bilim ve teknolojiye dayanan başarılı firmalarla önemini korumağa devam etmektedir.

Yapısı

MIT, içinde 26 bölüm bulunduran beş fakülteye(school) ve bir koleje (college) ayrılır:

  • Mimarlık ve Planlama Fakültesi (School of Architecture and Planning): Mimarlık (Architecture), Yayımcılık Bilim ve Sanatları (Media Arts and Sciences), Kentleşme Bilimi ve Planlama (Urban Studies and Planning)
  • Mühendislik Fakültesi (School of Engineering): Uçak ve Uzay Bilimleri (Aeronautics and Astronautics), Biyoloji Mühendisliği (Biological Engineering Division), Sayısal ve Sistem biyolojisi (Computational and Systems Biology), Kimya Mühendisliği (Chemical Engineering), İnşaat ve Çevre Mühendisliği (Civil and Environmental Engineering), Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği (Electrical Engineering and Computer Science), Mühendislik Sistemleri Bölümü (Engineering Systems Division), Malzeme Bilimleri ve Mühendisliği (Materials Science and Engineering), Makine Mühendisliği (Mechanical Engineering), Nükleer Mühendisliği (Nuclear Engineering)
  • Edebiyat, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (School of Humanities, Arts, and Social Sciences): Antropoloji (Anthropology), Karşılaştırmalı Yayımcılık Bilimleri (Comparative Media Studies), Ekonomi (Economics), Yabancı Diller ve Edebiyat (Foreign Languages and Literatures), Tarih (History), İnsan Bilimleri(Humanities), Dil bilim ve Felsefe (Linguistics and Philosophy), Edebiyat (Literature), Müzik ve Tiyatro (Music and Theatre Arts), Siyasal Bilimler (Political Science), Bilim, Teknoloji ve Toplum (Science, Technology, and Society), Yazı ve İnsan Bilimleri (Writing and Humanistic Studies)
  • İşletme Fakültesi (Alfred P. Sloan School of Management)
  • Fen Fakültesi (School of Science): Biyoloji (Biology), Beyin ve Algılama Bilimleri (Brain and Cognitive Sciences), Kimya (Chemistry), Yer, Atmosfer ve Gezegen Bilimleri - Jeoloji (Earth, Atmospheric, and Planetary Sciences), Matematik (Mathematics), Fizik (Physics)
  • Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Koleji (The Whitaker College of Health Sciences and Technology): Ayrıca Harvard MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü (Harvard-MIT Division of Health Sciences and Technology) olarak da bilinir.

    Dış bağlantılar

    *http://www.mit.edu M.I.Tİlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü