Mata Hari

Mata Hari dünyaca ünlü kadın casus. Birinci Dünya Harbi yıllarında Almanlar hesabına çalıştı. Hollandalı olan Mata Hari'nin asıl ismi Margaretha Geetruide Zelle'dir. Hollandalı bir işadamının kızı olup, okul çağında bir manastırda eğitim gördü. 18 yaşındayken Hollanda ordusunda görevli İskoç asıllı bir subay ile evlendi. Kocasının vazifesi sebebiyle bir müddet Amsterdam'da, bir süre de Java Adasında kaldı. Hollanda'ya dönüşünde kocasından ayrılarak Paris'e yerleşti.

Mata Hari

Mata Hari dünyaca ünlü kadın casus. Birinci Dünya Harbi yıllarında Almanlar hesabına çalıştı. Hollandalı olan Mata Hari'nin asıl ismi Margaretha Geetruide Zelle'dir. Hollandalı bir işadamının kızı olup, okul çağında bir manastırda eğitim gördü. 18 yaşındayken Hollanda ordusunda görevli İskoç asıllı bir subay ile evlendi. Kocasının vazifesi sebebiyle bir müddet Amsterdam'da, bir süre de Java Adasında kaldı. Hollanda'ya dönüşünde kocasından ayrılarak Paris'e yerleşti. Burada dansözlüğe başladı ve kısa bir süre içerisinde Ünlü oldu. Şöhreti Paris, Londra, Viyana, Berlin ve Roma gibi Avrupa'nın önemli şehirlerine yayıldı. Buralarda ilgili devletlerin hükümetlerinde görev yapan önemli kişilerle yakınlık kurdu.

Mata Hari'nin bu durumundan istifade eden Almanlar, onu Almanya'ya çağırarak, Alman Gizli Servisine aldılar. Birinci Dünya Savaşın birkaç sene önce Almanya'nın Lörrach şehrindeki Alman Espionaj Okulunda casusluk üzerine eğitim gördü. Bu arada Berlin polis şefiyle de yakınlık kurdu. Alman Gizli Servisindeki kod numarası H21 olan Mata Hari, 1915 senesinde tekrar Fransa'ya döndü. Fransız Gizli Servisi, Mata Hari'nin Almanlar hesabına çalışan bir casus olduğunu bilmelerine rağmen, herhangi bir müdahalede bulunamıyorlardı. Mata Hari'nin, gerek Fransız ve gerekse Hollanda hükümetlerinde nüfuz sahibi kişilerle çok yakın teması vardı. Ancak o, kendisi için hazırlanan tuzaklardan ustalıkla kurtulmayı başarıyordu.

Fransız, İngiliz, Rus subay ve devlet adamlarından topladığı çok gizli askeri bilgileri kızına yazılmış masum mektuplar halinde özel diplomatik kurye ile Paris'ten Almanlar'a ulaştırıyordu. Alman askeri ve denizcilik istihbarat başkanlarıyla beraber toplantılara katıldığı Madrid'den Paris'e döndükten sonra 13 Şubat 1917'de tevkif edildi. Yıllardır hakkında toplanan belgelerin en önemlisi, son Madrid seyahatinde, Madrid elçiliğinden Alman askeri merkezine kendi kodu (H21) ile gönderdiği ve yolda ele geçirilen telgraftı. Madrid dönüşü alacağı 15.000 İspanyol Pezosu tutarındaki çek, tevkifinde üzerinde bulundu. Bir diğer delil de, 1915'te Fransa'ya dönmesinden önce, Alman Gizli Servisinden aldığı 30.000 Mark'lık senetti. Mahkemenin söz konusu paralarla ilgili suçlamasını; “Hediye aldım.” şeklinde reddeden Mata Hari, mahkeme heyetinin kuvvetli delil bulamamasına rağmen, idama mahkum edildi ve 15 Ekim 1917'de kurşuna dizildi.

idama giderken gayet soğukkanlı olan Mata Hari; “Bu Fransızlar beni öldürmekle ne kazanacaklar, savaşı mı kazanacaklar?” diye yanındakilere dert yanmıştır. Kurşuna dizilirken gözlerini bağlatmayarak, kendisinden beklenmeyen bir cesaret ve soğukkanlılık göstermiştir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Mata Hari (Mary Prankster) sözleri

Mary Prankster tarafından Roulette Girl albümünde söylenen Mata Hari adlı şarkının sözleri.

Once upon a time there was a cotton candy slut
Who would've been a beauty if she'd kept her mouth shut
Polyester princess getting pretty plenty play
Tore up from the floor up man and this is what she'd say

I'm so sexy, I'm so sorry
Bargain basement Mata Hari
My proportions epidemic
Just a bimbo with a gimmick

Has a man she keeps on hand for when she needs a fix
Every time he kisses her he tastes like other chicks
That's all fine cause she don't mind and if he isn't true
Plenty more where he came from and they all want her too

She's so super, she's so swell
Cutthroat cut-rate Jezebel
Noone's drone, nobody's fool
Grows her own and owns her cool

Boys'll come and boys'll go, it doesn't bother her
Last names are a mystery, first names are a blur
Maybe when she's done with sin she'll settle down at last
Says why d'they call it slow gin when it works so damn fast?

She's a starlet, she's a swan
Discount whore of Babylon
Tear your heart out by the roots
Magdalene in go-go boots
Holy Mary pray for us
Holy Mary pray for us
(I'm so sexy, I'm so sorry!)
Mata Hari pray for us

Yanıtlar