matchbox

Matchbox, kibrit kutusuna benzer kutularda satılan oyuncak otomobil modelleri. Günümüzdeki sahibi Mattel Inc. firmasıdır.

Matchbox

Matchbox, kibrit kutusuna benzer kutularda satılan oyuncak otomobil modelleri. Günümüzdeki sahibi Mattel Inc. firmasıdır. Matchbox (Kibrit Kutusu) ismi gerçekte üretici firmanın adı değil, 1953 yılında İngiliz Lesney firması tarafından yaratılan tescilli bir markadır. En önemli özelliği model arabalarının detaylı ve gerçekçi olmalarına karşın ilk satış fiyatının düşük(dünya genelinde 1 USD civarında) olmasıdır . Bu sayede ilgi görmüş ve yaygın olarak satılmıştır.

Tarihçe

Kuruluş Yılları: Lesney Firması, Matchbox isminin ortaya çıkışı

Lesney firması 2. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra endüstriyel kalıp döküm üretimi yapmak üzere kurulmuştu. Firma kurucuları Leslie Smith ile Rodney Smith'in ön adlarının birleşimi Lesney ismini yaratmıştır. Lesney, Londra'nın doğusundaki Homerton bölgesinde yerleşmişti. Basit ancak ilginç bir gelişme ile kurulduktan kısa bir süre sonra firma 1953 yılında oyuncak üretmeye başlayacaktır. Firmanın tasarımcısı ve ortağı Jack Odell, fabrikada kızı için kalıp döküm bir oyuncak üretir. O tarihte İngiltere'de çocukların okula oyuncak getirebilme izni, getirilen oyuncağın "kibrit kutusuna sığması" ile kısıtlanmıştır. Odell`in kızı için tasarlayıp üretmiş olduğu asfalt silindiri, damperli kamyon ve beton mikseri 1-75 serisinin ilk üç modelini oluşturacaktır. Odell'in ürettiği oyuncağı kibrit kutusuna koyması yöntemi, pazar arayışı içinde olan firmanın 30 yıllık geleceğini belirler. "Matchbox" ismiyle oyuncak üretimine başlanır. Oyuncaklar gerçekten de kibrit kutusunun boyutlarına yakın kutularda satılmaktadır.

Model yelpazesi

Matchbox`ın başlıca ürünü "1-75" adı verilen otomobil, kamyon ve otobüslerden oluşan seridir. 1-75 serisi 75 adet modelden oluşur. Yeni bir model üretildiği zaman içlerinden bir tanesinin üretimi durdurulur, numarası yeni gelene verilir. 1950`lerin ortasından 1982`ye kadar üretilen modellerde model numarası araçların tabanında yeralır. Bundan sonra gelen ikinci model ailesi "Models of Yesteryear"(Geçmişin Modelleri) olmuştur. Adından da anlaşılacağı üzere bu seride otomobil çağının başlangıcındaki klasik otomobilleri yeralır. Bu seri koleksiyonerlere yönelik üretilmiştir. Lesney, 1969 senesinden itibaren piyasada rekabetin artması üzerine, uçak(Sky Busters), gemi (Sea Kings), tank, jip, panzer gibi savaş araçları (Battle Kings) ve büyük ölçekli araba modelleri (Super Kings ve Speed Kings) gibi serileri de üretmişti.

Ölçek

Modellerin ölçeği için basit bir çözüm geliştirilmiştir. Modellerin sabit bir ölçeği yoktur ancak sabit uzunlukları vardır. Genele bakıldığında iki ana ölçeğin yaygın olarak kullanıldığı görülür. 1-75 serisi, alt grupları Regular Wheels, Superfast serileri gibi küçük modeller genellikle 1:64 ölçeğiyle üretilmiştir. Bu ölçeğin uygun olmayacağı kamyon, otobüs gibi modellerde 1:100'ün üzerine çıkılarak modelin uzunluğunun aynı kalması sağlanmıştır. 1-75 serisi modelleri 1968'e kadar yaklaşık 5cm uzunluğa sahiptir. 1968'den günümüze kadarsa modeller yaklaşık 7cm uzunluğa sahip olacak biçimde üretilmiştir. Speed Kings, Super Kings ve Models of Yesteryear gibi büyük modellerde ölçek genellikle 1:43'tür. Modellerin uzunluğu 9-10cm. arasında değişir.

Galeri

Resim:Matchbox Junkers 87B.jpg Resim:Micromachine vs Matchbox.jpg Resim:Matchbox cars.jpg Resim:Matchbox-M9A-and-Convoy.jpg Resim:Matchbox-Y2A-Bus.jpg

Kaynakça

Falkensteiner, Christian (2007), http://www.mboxcommunity.com/cfalkens/index.html Mack, Charlie (2004), The Big Book of Superfast Matchbox Toys: 1969-2004: Product Lines and Indexes, Schiffer Book for Collectors. Mack, Charlie (2005), Encyclopedia of Matchbox Toys, Schiffer Book for Collectors Özgen, Sinan (2007), "Kibrit Kutusu'ndaki Otomobiller", Yapı Dergisi Sayı 311, İstanbul, s. 118,

Kaynaklar

Vikipedi

matchbox

i. kibrit kutusu

matchbox

n. box of matches

matchbox

İngilizce matchbox kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. caja de cerillas, caja de fósforos, cajita de cerillos, cajita de fósforos, cerillera, cerillero, fosforera

matchbox

İngilizce matchbox kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. boîte d'allumettes

matchbox

İngilizce matchbox kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Streichholzschachtel

matchbox

İngilizce matchbox kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. scatola per fiammiferi

matchbox

İngilizce matchbox kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. caixa de fósforos

Matchbox (Jonny Lang) sözleri

Jonny Lang tarafından albümünde söylenen Matchbox adlı şarkının sözleri.

written by Ike Turner
performed by Jonny Lang
from the album Lie to me


Yeah I'm tired of sighing
tired of worrying you too
but I made up my mind baby
what I'm gonna do
I got my clothes in a matchbox
I'm gonna forget about you

But I tried to tell you many times
but I never could do it
you believe me baby
this time I'm through
I got my clothes in a matchbox
I'm gonna forget about you

Matchbox (Beatles) sözleri

Beatles tarafından albümünde söylenen Matchbox adlı şarkının sözleri.

I said I’m sittin’ here watchin’
Matchbox hole in my clothes.
I said I’m sittin’ here watchin’
Matchbox hole in my clothes.
I ain’t got no matches but I sure
Got a long way to go.

I’m an ol’ poor boy, and I’m a
Long way from home.
I’m an ol’ poor boy, and I’m a
Long way from home.
I’ll never be happy cause everything i’ve
Ever did was wrong.

Well, if you don’t want my peaches honey,
Please don’t shake my tree.
Well, if you don’t want my peaches honey,
Please don’t shake my tree.
I got news for you baby, leave me here in
Misery.

Well, let me be your little dog, till your
Big dog comes.
Well, let me be your little dog, till your
Big dog comes.
And when your big dog gets here, watch how
Your puppy dog runs.

I said I’m sittin’ here watchin’
Matchbox hole in my clothes.
I said I’m sittin’ here watchin’
Matchbox hole in my clothes.
I ain’t got no matches but I sure
Got a long way to go.

Yanıtlar