Matematiksel Finans

Stem

STEM, Bilim (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Mathematics) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu kısaltma ABD’de ilgili alanlarda çalışan göçmenlere verilen vizeler için de kullanılmaktadır(1)....

matlab

MATLAB (matrix laboratory) sayısal hesaplama ve dördüncü nesil programlama dilidir. MathWorks tarafından geliştiriliyor.

matematik

Matematik, sayma, ölçme, cisimlerin şekillerini tanımlama gibi temel işlemlerden ortaya çıkan ve yapı, düzen ve ilişkileri inceleyen bilim dalı. Mantıksal irdeleme ve nicel hesaplamaları konu alan matematik, idealleştirme ve soyutlamalara dayanır.

ortaçağ

Ortaçağ, Milattan Sonra 5. yüzyıl ve 15. yüzyıllar arasını kapsayan dilimin adı. Bu kelime 17. yüzyıldan beri Avrupa tarihi sözkonusu olduğunda, kullanılmaya başlanmıştır. Bu kavram, genellikle insanların öznel bilincinde biçimlendiği için kesin başlangıç...

Firavunun laneti (Tutank Amon)

Tutank Amon'un 'bilimsel' lanetiM.Ö. 1334-1315 yılları arasında yaşayan Tutank Amon, Eski Mısır'ın en genç yaşta ölen firavunuydu.

Pafnuty Lvovich Chebyshev

Pafnuty Lvovich Chebyshev (16 Mayıs 1821 - 8 Aralık 1894) Rus matematikçidir. İsmi Chebyshov, Tchebycheff ya da Tschebyscheff olarak da çevrilir (Almanca ve Fransızca çeviri yazılarda)...

Aktüerya

Aktüerya, hayat sigortalarının ilk uygulamaları ile birlikte 1792 yılında İngiltere'de ortaya çıkmış olan, çok güçlü bir matematiksel ve istatistiksel altyapı gerektiren, sigorta, uzun vadeli yatırımlar ve emeklilik ile ilgili fiyatlandırma ve risk analiz...

Eser Karakaş

== Öğrenim Durumu == Lisans, Ekonomi, Boğaziçi Üniversitesi, 1978. Yüksek Lisans, İktisat, İstanbul Üniversitesi, 1980. Doktora, Maliye Anabilim Dalı, İstanbul Üniversitesi, 1985.

Matematiksel ekonomi

İktisat matematiği ya da Matematiksel iktisat, iktisadi sorunların çözümünde matematiksel disiplinlerin kullanıldığı çalışma alanıdır.

Pafnuty Chebyshev

Pafnutiy Lvoviç Çebışov (Пафнутий Львович Чебышёв - Pafnutiy Lvoviç Çebışov) (16 Mayıs 1821 - 8 Aralık 1894) Rus matematikçidir. İsmi Çebışov, Tchebycheff ya da Tschebyscheff olarak da çevrilir (Almanca ve Fransızca çeviri yazılarda).