Matematiksel yazılım yazılım; model, sayısal, sembolik veya geometrik veri analizi veya sayısal hesaplamalar için kullanılır. Matematiksel yazılımlar, başta eğitim olmak üzere bilim, sağlık, savunma, bilgisayar gibi alanlarda yeni şeyler üretme ve geliştirmede kullanılan programların genel adı.

Matematiksel yazılım

Matematiksel yazılım yazılım; model, sayısal, sembolik veya geometrik veri analizi veya sayısal hesaplamalar için kullanılır. Matematiksel yazılımlar, başta eğitim olmak üzere bilim, sağlık, savunma, bilgisayar gibi alanlarda yeni şeyler üretme ve geliştirmede kullanılan programın genel adı. Matematik yazılımları kategorisinde; matematiksel gösterim, grafik oluşturma, çizim, modelleme, hesaplama, programlama ve benzeri türden programlar bulunur. ==Bilgisayarlı cebir sistemi== Bazı matematiksel çoklu paketler, bilgisayarlı cebir sistemi ile simgesel matematikte kullanılır. Onlar, klasik cebir denklemlerin çözümünde ve insanın okuyabileceği gösterimler için tasarlandı. ==İstatistik== Bazı araçlar,verilerin istatistiksel analizi için vardır. ==Geometri== * İnteraktif geometri yazılımları * Grafik çizim yazılımları * Modelleme yazılımları ==Sayısal Analiz== Netlib deposu,çoğunlukla Fortran ve C dillerinde sayısal problemler, yazılım rutinlerinin çeşitli koleksiyonları içerir. Ticari ürünler de dahil IMSL, NMath ve NAG kütüphaneleri, ücretsiz bir alternatif olan GNU Bilimsel Kütüphane;.birçok farklı sayısal algoritmalar içerir. Farklı bir yaklaşım Sayısal Tarifler kütüphaneleri tarafından alınır,burada vurgulanan algoritmaların açıkça anlaşılması için üzerine net olarak yerleştirilir. Ayrıca bazı Bilgisayarlı cebir sistemi (aşagıda listeli) sayısal hesaplamalar için kulanılabilmektedir. == Programlar == * Cabri * Geogebra * Graphmatica * Macsyma * Maple * Maxima * Mathematica * Mathcad * Math Type * Microsoft Math * Mupad * Octave * LaTeX * Matlab == Taşınabilir matematik programları == * FreeMat Portable == Matematiksel gösterimler için kullanılan bilgisayar dilleri == * Unicode * MathML * HTML * TeX == Ayrıca bakınız == * Bilgisayarlı cebir sistemi * Matematiksel gösterim * Programlama dilleri listesi

Dış bağlantılar

* Mathstore published reviews of packages by United Kingdom Higher Education Academy's Maths, Stats & OR Network. * CTI-Maths Older reviews.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar