Matt LeBlanc

Amerikalı aktör Matt LeBlanc, 25 Temmuz 1967'de Newton, Massachusetts, Amerika'da dünyaya geldi.Çocukluk yıllarında aktörlüğe hiçbir ilgisi olmayan LeBlac'ın duyguları bambaşka bir alanda yoğunlaşıyordu: "motorsiklet tutkusu". İlk motorsikletine 8 yaşında kavuştu.

Amerikalı aktör Matt LeBlanc, 25 Temmuz 1967'de Newton, Massachusetts, Amerika'da dünyaya geldi.

Çocukluk yıllarında aktörlüğe hiçbir ilgisi olmayan LeBlac'ın duyguları bambaşka bir alanda yoğunlaşıyordu: "motorsiklet tutkusu". İlk motorsikletine 8 yaşında kavuştu. Henüz motorsikletini yeni almıştı ki, LeBlanc, bir gün profösyönel olma umuduyla amatör yarışlarda boy göstermeye başladı. Matt'in motorsiklet kullanmasına karşı olan annesi, rahatsızlığını her fırsatte dile getiriyordu. Bunun sonucu olarak LeBlanc, motorsiklet tutkusundan vazgeçmek zorunda kaldı. Annesi o yıllarda oğlunun marangoz olmasını istiyor, bunun için çok geçmeden çalışmaya başlaması gerektiğini savunuyordu.

Genç LeBlanc, liseyi bitirmesinin ardından şehir içi taşımacılık işiyle hayatını kazanmaya başladı. Çok geçmeden, arkadaşlarının tavsiyesiyle, taşımacılıkta kullandığı kamyonetini sattı ve model olma umuduyla New York'a gitti.

Oyunculuk kariyerine başlamadan önce uzun süre modellik yapan LeBlanc, daha sonraları, Levi's, Coca-Cola, Doritos, Heinz Ketchup gibi firmaların reklam filmlerinde de yer aldı. Oynadığı reklam filmlerinden biri olan Heinz ketchup reklamı, 1987 Cannes Film Festival'in de "Gold Lion Award" (Altın Aslan Ödülü) kazandı.

Reklam filmlerinin ardından "Married With Children" ( Evli ve Çocuklu ) gibi bir kaç tv dizisinde ufak roller aldı. Matt LeBlanc için asıl dönüm noktası olan Friends dizisine imza attığında takvimler 1994'ü gösteriyordu.

10 sene gibi uzun bir süre Friends dizisinde Joey karakteri ile yer aldı. Dizide 6 sıkı dosttan biri olan Joey, dizi ve sinema filmlerinde rol alan bir sinema oyuncusuydu. Friends'deki rolüne devam ederken bir yandan da Ed (1996), Lost in Space (1998), ve Charlie's Angels (2000) gibi sinema filmleriyle izleyici karşısına çıkıyordu.

2004 yılında Friends dizisi sona erdi. Ancak yapımcıların Joey karakterini "Joey" adlı başka bir diziyle yaşatmaya devam etmeleri kararıyla, LeBlanc, kariyerine kaldığı yerden devam ediyordu.

Kaynaklar; Tr.wikipedia.org,Westlord.com/mattleblanc

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Matt LeBlanc
Matt LeBlanc