Matthew Fontaine Maury

Matthew Fontaine Maury (14 Ocak 1806 – 1 Şubat 1873) Amerikalı astronom, deniz subayı, tarihçi, oşinograf, meteorolog, haritacı, yazar, jeolog ve eğitimcidir.

Özellikle de Denizlerin Fiziki Coğrafyası (1855) başta olmak üzere oşinografi alanındaki kitaplarındaki kapsamlı çalışmaları nedeniyle "Denizlerin Yol Bulucusu" ve "Modern Oşinografi ve Deniz Meteorolojisinin Babası" ve daha sonra "Denizlerin Bilimcisi" olarak adlandırılmıştır. Maury, gemilerin denizden geçmesi için okyanus şeritleri de dahil olmak üzere rüzgarların ve okyanus akıntılarının haritasının çıkarılmasına birçok önemli yeni katkı yaptı.

Maury, 1825'te, 19 yaşında, ABD Temsilcisi Sam Houston aracılığıyla, Birleşik Devletler Donanması'nda subaylık emri aldı. USS Brandywine firkateynindeki subaylığı sırasında, neredeyse hemen denizleri incelemeye ve navigasyon yöntemlerini kaydetmeye başladı. Bir bacak yaralanması nedeniyle deniz görevine uygun olmayan hale geldiğinde, Maury zamanını navigasyon, meteoroloji, rüzgarlar ve akıntılar üzerine çalışmaya adadı. Amerika Birleşik Devletleri Deniz Gözlemevi'nin Baş Müfettişi ve Harita ve Aletler Deposu'nun başkanı oldu. Maury orada binlerce geminin kütüklerini ve haritalarını inceledi. Denizcilere okyanus akıntılarını ve rüzgarları kendi avantajlarına nasıl kullanacaklarını gösteren ve okyanus yolculuklarının uzunluğunu büyük ölçüde azaltan Kuzey Atlantik Rüzgar ve Akıntı Haritasını yayınladı. Maury'nin oşinografik verileri kaydetmeye yönelik tek tip sistemi, dünyanın dört bir yanındaki donanmalar ve ticaret denizcileri tarafından benimsendi ve tüm büyük ticaret yolları için grafikler geliştirmek için kullanıldı.

Amerikan İç Savaşı'nın patlak vermesiyle Virginia'lı Maury, ABD Donanması komutanı olarak görevinden istifa etti ve Konfederasyona katıldı. Savaşı Güney'de ve yurtdışında, İngiltere, İrlanda ve Fransa'da geçirdi. Bir gemi edinmeye yardım etti, konfederasyon adına Amerika'daki savaşın birkaç Avrupa ülkesi arasında durdurulmasını savundu. Savaşın ardından Maury, Lexington, Virginia'daki Virginia Askeri Enstitüsünde bir öğretim görevini kabul etti. Karada ulusal ve uluslararası hava tahmini üzerine yorucu bir eyaletten eyalete konferans turunu tamamladıktandı. 1873'te enstitüde öldüğünde ayrıca Virginia Jeolojik Araştırması adlı kitabını ve gençler için yeni bir coğrafya dizisini tamamlamıştı.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.