--}}

Matthew McConaughey

Matthew McConaughey, Hollywood’un son dönemde sinemaya kazandırdığı en yetenekli aktörlerden biri. Gerek yönetmenleri ve gerekse de seyirciyi mükemmel olduğuna inandırmak için var gücüyle savaşan meslekdaşlarına nazaran oldukça rahat olan genç aktör, sinemayı daha çok kendini tatmin etmek ve geliştirmek için kullanıyor. Og Mandino’nun “ Greatest Salesman in the World ” adlı dünyaca ünlü kitabını çok iyi etüt ettiği her halinden belli olan McConaughey, değerini arttıracak filmleri çok iyi seçiyor

“ Onun gizi içinde sakladığı vahşi erkekte yatıyor. Texas erkeği güvenilir bir komşu izlenimi veriyor. İşte onu çekici yapan şey de o güzel bakışların ardında saklı duran tehlike. ” şeklinde konuşuyor Joel Schumacher, söz McConaughey’in karşı konulmaz cazibesinden açılmışken...

Matthew McConaughey, Hollywood’un son dönemde sinemaya kazandırdığı en yetenekli aktörlerden biri. Gerek yönetmenleri ve gerekse de seyirciyi mükemmel olduğuna inandırmak için var gücüyle savaşan meslekdaşlarına nazaran oldukça rahat olan genç aktör, sinemayı daha çok kendini tatmin etmek ve geliştirmek için kullanıyor. Og Mandino’nun “ Greatest Salesman in the World ” adlı dünyaca ünlü kitabını çok iyi etüt ettiği her halinden belli olan McConaughey, değerini arttıracak filmleri çok iyi seçiyor.

Texas Üniversitesinde film yapımcılığı üzerine eğitim gören ünlü aktör, her ne kadar iş hayatında şansa yer tanımasa da özel hayatında tam bir kumarbaz. Hatta sevgililerini bir gecelik içki muhabbetlerinde seçen aktör, ne yazık ki çoğunlukla kaybeden taraf oluyor. E ne demişler: ‘ Aşkta kaybeden işte kazanır. ”

1993 yılında yönetmenliğini Richard Linklater’ın “ Dazed and Confused ” filminin oyuncu kadrosu amirliğini üstlenen McConaughey, filmdeki rol açığından dolayı kendisine de bir rol veriyor. Daha önce “ My Boyfriend’s Back ” gibi vasat birkaç ticari filmde boy gösteren aktör, bu filmle birlikte oyunculuk kapılarını aralıyor. O zamana kadar oyunculuğun yanı sıra küçük çaplı öğrenci projelerinde yönetmenlik yapan aktör, 1993 yılında okuldan mezun olmasıyla birlikte kendine güveni artıyor ve Hollywood’un merdivenlerinde hızla tırmanmaya başlıyor.

“ The Return of the Chainsaw Massacre ” adlı filmde rol aldıktan sonra Drew Barrymore ile birlikte “ Boys on the Side ”da oynayan aktör, gösterdiği inanılmaz performanslarla yıldızlığa doğru ilerledi. “ Assassin ” ve “ The Quick and the Dead ” adlı filmlerde başrol oynayan McConaughey, her ne kadar vasatı aşamayan bu filmlerle prestijini tehlikeye atsa da John Sayles’in “ Lone Star ” filminde mütevazi ama hatırda kalır bir oyunculuk sergileyerek yeniden yükselişe geçmeyi başardı.

Aktör, John Grisham’ın en çok satan romanlarından biri olan “ A Time to Kill ”i aynı adla sinemaya uyarlamaya kalkan Joel Schumacher’in kendisine Jake Brigance rolünü vermesiyle kariyerinde yeni bir sayfa açtı. Brad Pitt, Woody Harrelson ve Val Kilmer gibi oyuncuların yer aldığı filmde Kiefer Sutherland’in canlandıracağı ırkçı bir kışkırtıcı rolünü kapan aktör, Schumacher’in eliyle sunduğu fırsatı iyi değerlendirdi.

Filmografisi içerisinde dikkat çeken filmlerin başında gelen “ Ahem ”de Paul Newman gibi dev bir oyuncunun yanında sivrilmeyi başaran McConaughey, karısıyla seviştikten sonra ölen bir babanın Texas’lı oğlunu canlandırdı. “ A Time to Kill ”in box-office listelerinde beklenmedik bir başarı yakalamasıyla birlikte yapımcıların gözde oyuncuları arasına giren aktör, iddiasız bir Bill Murray komedisi olan “ Larger Than Life ” filminde rol aldı.

Jodie Foster ile birlikte oynadığı “ Contact ” adlı filmde, yalnızca olgulara öncelik veren bir bilim kadınına inancın önemini anlatmaya çalışan bir rahibi canlandıran aktör, daha sonra Spielberg’ün büyük bütçeli filmi “ Amistad ”da ateşli bir avukatı oynadı. Filmde Morgan Freeman ve Anthony Hopkins gibi usta oyuncularla çalışma fırsatı bulan yetenekli aktör, 1998 yılında “ The Newton Boys ” adlı bir Western filminde rol aldı. Richard Linklater ile tekrar çalışma fırsatı veren filmde banka soyan büyük bir çetenin liderini canlandırdı.

1999 yılında Ron Howard’ın “ EDtv ” adlı yapımında başrol oynayan McConaughey, hayatı haberi olmadan filme alınan bir adamı canlandırdı. Yakın bir zamanda Warner Bros ile anlaşarak yapımcılık ve yönetmenlik için yetki alan aktör, kendi yapım şirketi aracılığıyla film yapımcılığına soyundu. Yönetmenliğini Joel Schumacher’in üstlendiği ve başrolünde kendisinin yer aldığı “ South Beach ”in yapımını gerçekleştirdi. Son olarak “ U-571 ” adlı bir filmde rol alan aktör, genç bir çapkının öyküsünün anlatıldığı “ The Road Home ”da da başrolde oynadı.

Filmografi 2000 U- 571 2000 The Wedding Planner 1999 Edtv 1998 The Newton Boys 1998 The Rebel 1997 Contact 1997 Amistad 1997 Making Sandwiches 1997 Scorpion Spring 1996 Glory Daze 1996 Larger Than Life 1996 A Time to Kill 1996 Lone Star 1995 Boys on the Side 1994 Angles in the Outfield 1994 Return of the Texas Chainsaw Masscre 1993 Dazed and Confused 1993 My Boyfriend's Back

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Matthew McConaughey
Matthew McConaughey