Matthias EttrichMatthias Ettrich (d. 14 Haziran 1972, Bietingheim, Güney Almanya) 1996`da Usenet`e önererek Qt GUI araçlarını kullanan UNIX için KDE (özgür, sağlam, güzel görünen masaüstü ortamı) projesini kuran bilgisayar mühendisidir. Kullanımı kolay masaüstünü düşüncesini o dönemde kız arkadaşı kullanmakta zorlanıyor diye ortaya atmıştır.

Ettrich ayrıca 1995`de önceleri üniversite dönem projesi olan LyX projesini kurdu ve ona destek verdi. LyX LaTeX`e grafiksel bir önyüzdür. LyX`in ana hedefinin Linux platformu olmasından beri, Ettrich sonunda kendisinin öncülük ettiği KDE projesi olan grafiksel kullanıcı arayüzünü (GKA) geliştirmek için yeni yollar keşfetmeye başladı.

KDE projesinin şu anki kadar yaygınlaşacağını herhalde kendisi bile tahmin edememiştir. Şu anda bir çok ünlü Linux dağıtımı(Pardus`da içinde) masaüstü ortamı olarak KDE`yi(K Desktop Environment-K Masaüstü Ortamı) kullanıyor.

Ettrich Tübingen`de Eberhard Carl Üniversitesi`nde Wilhelm Schickard Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü`nde öğrenim gördü. Şu an Berlin, Almanya`da yaşıyor. Trolltech`te Qt ve Qt`nin yazılım geliştirme takımının sorumluluğuyla birlikte yazılım geliştirme yöneticisi olarak çalışıyor.

Linklerbilgisayar-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Matthias Ettrich Resimleri