Maureen Freely

Maureen Freely (d. 1952) Amerikalı gazeteci, yazar, profesör ve çevirmen.

1952 yılında Amerika'nın New Jersey eyaletinde doğdu. Babası John Freely şimdiki adıyla Boğaziçi Üniversitesi olan Robert Kolej'de ders verdiği için 8 yaşında ailesi ile birlikte İstanbul'a geldi. Lise öğrenimini Amerikan Kız Koleji'nde tamamlayıp 1970 yılında ise Harvard Üniversitesi'nde eğitim görmek için Türkiye'den ayrıldı. Türkçeyi iyi düzeyde bilen Freely, birçok Türkçe romanı İngilizceye çevirmiştir. 2006 yılında yaptığı bir açıklamada Türkçeyi bir Türk kadar iyi bildiğini söylemiştir. Freely çevirmenliğinin yanı sıra 1996 yılından beri Warwick Üniversitesi’nde dersler vermektedir. Günümüzde ise İngiltere'de yaşamakta ve Guardian, Observer, Independent ve Sunday Times gibi gazetelerde makaleler yayınlamaktadır. 2014 yılından itibaren de uluslararası yazarlar birliği PEN’in, İngiltere şubesinin başkanlık görevini yürütmektedir. Çeviri yaptığı eserler dışında üç deneme kitabı ile altı romanı bulunmaktadır. Sailing through Byzantium adlı eseri TLS ve Sunday Times gazetesi tarafından 2014'ün en önemli kitapları arasında gösterilmiştir.

Türkçeden İngilizceye çevirdiği romanlar arasında Orhan Pamuk’a ait: Kara Kitap, Kar, Masumiyet Müzesi, İstanbul: Hatıralar ve Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait: Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Sabahattin Ali'ye ait Kürk Mantolu Madonna, Fethiye Çetin'e ait Anneannem adlı eserler ve Sait Faik Abasıyanık'a ait Lüzumsuz Adam adlı öykü bulunmaktadır.

Freely, Türkiye'de ifade özgürlüğü konusunda çalışmalar yapıp, birçok davayı takip etmiştir. Londra'da Arcola Theatre'de Gezi Parkı protestoları hakkında düzenlenen bir konferansa ise konuşmacı olarak katılmıştır. Ayrıca Kürk Mantolu Madonna romanını "Madonna in a Fur Coat" başlığı altında çevirdikten sonra Sabahattin Ali hakkında: "Ali'nin ruhu genç insanlar arasında hala canlı. Özellikle de 2013 yılındaki protestolara katılanlar arasında. Bu gençlere cesareti ve mizahı Sabahattin Ali vermiş olabilir" şeklinde değerlendirmede bulunmuştur.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.