Mavi Akım

Mavi Akım Rusya'dan Türkiye'ye doğal gaz nakletmek için Karadeniz geçişli büyük boru hattıdır. Boru hattı merkezi Hollanda olan Rus Gazprom ve İtalyan ENI ortaklığıyla kurulan Blue Stream Pipeline B.V.

Mavi Akım Rusya`dan Türkiye`ye doğal gaz nakletmek için Karadeniz geçişli büyük boru hattıır. Boru hattı merkezi Hollanda olan Rus Gazprom ve İtalyan ENI ortaklığıyla kurulan ``Blue Stream Pipeline B.V.`` tarafından inşa edilmiştir. Blue Stream Pipeline B.V. boru hattının deniz bölümünün ve Beregovaya kompresör istasyonunun sahibidir, Gazprom boru hattının Rus topraklarında kalan bölümünün işletmesini üstenmiş olup Türk topraklarında bulunan bölümün işletmesi ise Türk enerji şirketi BOTAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir. Gazprom`un boru hattını inşa etmesindeki amacı Rus gaz iletim hatlarını arttırmak ve Türkiye`nin üçüncü ülkelerle enerji anlaşmaları yapmasına engel olmaktır.

Mavi Akım boru hattı Kasım 2005`de Durusu gaz ölçüm istasyonunda resmi bir törenle açıldı. Açılışa Rusya Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve İyalya Başbakanı Silvio Berlusconi katıldı.

Linkler

petrol-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mavi Akım
Mavi Akım