Mavi gül

Mavi gül yani mavi renkli bir gül doğal olarak mümkün olmayan bir çiçektir. Güller, çiçeklere mavi rengi veren temel pigment olan delfinidine genetik yapıları hasebiyle sahip değildirler.

Mavi gül

Satılmak için hazırlanmış mavi güller. Bunlar aslında suni yöntemlerle maviye boyanmış beyaz güllerdir.|thumb|250px Mavi gül yani mavi renkli bir gül doğal olarak mümkün olmayan bir çiçektir. Güller, çiçeklere mavi rengi veren temel pigment olan delfinidine genetik yapıları hasebiyle sahip değildirler. Delfinidin geninin bulunmaması doğal olarak güllerin mavi renkte çiçek açmasını önler. Mavi güller tarih boyunca imkansızı başarmanın sembolü olmuş, sık sık bahçeciliğin Kutsal Kasesi olarak anılmıştır<ref name="telegraph"> Harrison, David. "A true scientific breakthrough: the blue rose". Telegraph newspaper online. 23 Mayıs 2004. URL erişim tarihi: 28 Haziran 2007.</ref><ref name="physorg"> "Plant gene replacement results in the world`s only blue rose". Physorg.com. 4 Nisan 2005. URL erişim tarihi: 28 Haziran 2007.</ref>.

Mavi güller geleneksel olarak beyaz güllerin mavi boya ile suni bir şekilde boyanması sonucu üretilirler. Bununla birlikte 2004 yılında Avustralyalı Florigene ve Japon Suntory firmalarının yaklaşık 13 yıllık ortak çalışmalarının ardından genetik mühendislik yoluyla ilk mavi gül üretilmiştir<ref name="japantimes"> "Roses are red, and now come in blue". The Japan Times Online. 1 Temmuz 2004. URL erişim tarihi: 28 Haziran 2007.</ref>. Petunyadan klonlanan delfinidin geni ``Rosa gallica`` türü güle yerleştirilmiştir. Bununla birlikte siyanidin pigmentinin hala bulunması sebebiyle gülün rengi keskin maviden ziyade koyu burgonya rengi olmuştur. Bundan sonraki çalışmalarda RNAi teknolojisi kullanılarak<ref name="physorg" /> siyanidin üretimi baskılanmış, çok az miktarlarda siyanidin içeren koyu eflatunumsu bir bitki üretilebilmiştir. Gül üreticilerine göre mavi güller milyonlarca dolarlık uluslararası gül pazarının %5`ini kazanabilir<ref name="telegraph" />.

İmkansızı sembolize eden mavi gülün sahibine gençlik bahşettiği veya dileklerini yerine getirdiğine inanılır. Örneğin Slav mitolojisinde Baba Yaga`ya mavi gül getirenin dileklerinin bahşedileceğine inanılırdır.

Kaynakça ve notlar

<references />

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar