Mazenderan

Mazenderan Eyaleti (Farsça: استان مازندران, Ostān-e Mâzandarân), İran'ın 31 eyaletinden birisidir. Mazandaran uld city Amul Amardha is Amardian. Hazar Gölü'nün güney kıyısında yer alan eyalet, saat yönünde Gülistan, Semnan, Tahran, Kazvin ve Gilan eyaletleriyle komşudur. Eyaletin 9 ila 15. yüzyıllardaki ismi Taberistan'dır.

Mazandaran Eyaleti, İran'ın en kalabalık eyaletlerinden birisidir ve çeşitli doğal kaynakları, petrol ve doğalgaz rezervleriyle stratejik öneme sahiptir. Eyaletin en büyük beş şehristanı sırasıyla Sari, Behşehr, Babol, Amol ve Kaemşehir şehristanlarıdır. Eyalet 1937'de kurulmuştur. Eyaletteki önemli iş kolları balıkçılık, turizm ve inşaat sektörüdür.

Hazar Gölü kıyısı boyunca uzanan Elbruz Dağları'nın engebeleştirdiği bir araziye sahip eyalette nüfus Hazar kıyısındaki ard bölgede toplanmıştır. Orta Doğu'nun en yüksek noktası olan Demavent Dağı da bu eyalet sınırları içindedir.

Bölgede insan yerleşimi en az 75.000 yıl öncesine aittir. Goher Tepe an Kafar keli 'deki kazı alanından elde edilen bilgilere göre 5.000 yıl öncesinde bölge kentleşmeye başlamıştır. Bölge bu açıdan İran tarihinde önemi olan bir merkezdir. Mazanderan'ın yerli halklarını Mazanderance dilini konuşan Gilakiler ve Sangiseriler oluşturur.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.